mężczyzna z walizką

Na co zwracać uwagę, wybierając walizkę?

Wybieracie się na wakacje? A może w podróż służbową? Podpowiemy, jakie walizki warto mieć pod ręką i na jakie parametry koniecznie musicie zwrócić uwagę.

Walizka twarda czy miękka?

To chyba pierwsze pytanie, które warto sobie zadać, kupując walizkę. Dlaczego? W zależności od środka lokomocji może mieć to kluczowe znaczenie. Podróżując samolotem zdecydowanie najlepiej postawić na walizkę miękką, która będzie bardziej odporna na uszkodzenia. A jak wiadomo, na lotnisku bardzo się to przydaje. W przypadku podróży pociągiem lub samochodem spokojnie możecie kupić walizkę twardą – elegancką i praktyczną.

Warto pamiętać, że walizki miękkie są wyposażone w zewnętrznie kieszenie. Kolejne znaczące ułatwienie dla osób, które nie korzystają z samochodu i chcą rozlokować bagaż w taki sposób, aby niezbędne rzeczy mieć pod ręką, bez konieczności otwierania walizki.

Rodzaje kółek

Na rynku wciąż znajdziecie dwa opcje: walizki z czterema kółkami oraz z dwoma kółkami i nóżkami. Pierwsza opcja świetnie nada się dla podróżujących samolotem lub pociągiem, kiedy trzeba dużo przemieszczać się z walizką – po lotnisku, dworcu itp. Jeżeli zazwyczaj jedziecie w podróż samochodem, dwa kółka i nóżki w zupełności wystarczą, zapewniając odpowiednią stabilność, gdziekolwiek ją postawicie.

Zwróćcie uwagę na materiał, z jakiego wykonano kółka. Plastik będzie bardziej hałaśliwy od gumy i kauczuku.

Dodatki, które mają znaczenie przy wyborze walizki

  • Uchwyty – każda walizka jest wyposażona w uchwyt i wysuwaną rączkę. Nie każda jednak ma uchwyt również z boku, co bywa przydatne.
  • Kolor – wzory, charakterystyczny kształt walizki lub nietypowy kolor sprawią, że o wiele łatwiej znajdziecie ją wśród innych walizek na lotnisku i nie zdarzy się sytuacja, w której pomylicie bagaże.
  • Szyfrowany zamek – bardzo się przyda dla osób korzystających z komunikacji. Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym planie!
  • Miejsce na adresatkę – wydaje się mało istotne, ale bez niego możecie już nigdy nie odzyskać bagażu! Pamiętajcie, by uzupełnić dane.

Rozmiar walizki

Tak, to kolejna bardzo ważna sprawa, zwłaszcza dla osób wybierających podróże samolotem. Bagaż rejestrowany, o łącznej wadze 20 kg to najczęściej walizka nieprzekraczająca wymiarów 65 x 45 x 30 cm. Warto mieć na uwadze, że każda linia lotnicza ma swoje własne wytyczne. W niektórych (np. LOT, KLM czy Air France) sumuje się długość, szerokość i wysokość bagażu, ustalając określony limit. Przed wylotem koniecznie zajrzyjcie na stronę przewodnika, by sprawdzić aktualne wymiary (mogą się zmieniać).

Walizka może pełnić również funkcję bagażu podręcznego. Tu również wymiary będą różne, długość waha się pomiędzy 40, a nawet 56 cm, szerokość pomiędzy 20 a 36 cm i wysokość pomiędzy 23 a 25 cm. To także należy koniecznie sprawdzić przed lotem.

Torba z kółkami

A może, zamiast tradycyjnej walizki kupić torbę na kółkach? Jeżeli mamy bardzo mało rzeczy do spakowania i bagaż jest lekki, można ją zarzucić na ramię i mieć obydwie ręce wolne.

Waga walizki

Dosyć istotna kwestia, bo jeżeli sama walizka waży sporo, to na lotnisku robi to dużą różnicę. Poza tym lepiej nie dźwigać dodatkowego obciążenia w podróży.

Duża walizka może sama w sobie ważyć ok. 4 kg (pojemność ok. 90 l), średnia ok. 3 kg (pojemność ok. 52 l), mała ok. 2,5 kg (pojemność ok. 38 l). Te parametry koniecznie uwzględnijcie, wybierając walizkę. Zwłaszcza że wystarczy wam ona na długie lata!

Co może się przydać do walizki?

  • Pasek zabezpieczający – zwłaszcza wtedy, gdy na dłużej rozstajecie się ze swoją walizką, na przykład na lotnisku.
  • Organizer – świetna sprawa w przypadku dużych walizek. O wiele łatwiej uporządkujecie swoje rzeczy.
  • Dodatkowa kłódka – bo bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze!