Które sanktuaria w Europie warto odwiedzić?

Miejsc świętych, które tłumnie odwiedzają pielgrzymi jest w Europie wiele. Przykładowo do francuskiego Lourdes przybywa rocznie aż 6 milionów pielgrzymów, podobna ilość przybywa również każdego roku do Fatimy. Które sanktuarium wybrać? Najlepiej zdać się na biuro podróży Cortina Travel, które już od ponad 25 lat organizuje na zamówienie pielgrzymki i przygotowuje programy pozwalające odwiedzić kilka sanktuariów podczas jednego wyjazdu. Dzięki temu podczas jednego wyjazdu możemy dotrzeć do Lourdes i do La Salette, a w trakcie pielgrzymki do Fatimy zobaczyć też Santiago de Compostela.

Jestem Niepokalane Poczęcie

Te słowa usłyszała mała Bernadetta w 1858 roku w grocie Massabielle w Lourdes. Pierwszy raz Matka Boska ukazała się jej 11 lutego, dlatego co roku w ten dzień obchodzone jest święto, zakończone wyjątkową procesją maryjną ze świecami. W miejscu objawień pojawiło się źródło, z którego miała jako pierwsza zaczerpnąć wody Bernadetta. Wieść o kolejnych objawieniach szybko się rozniosła i do groty przychodziły tłumy. Najpierw postawiono statuę Matki Boskiej, tak jak ją opisała Bernadetta – w białej sukni z niebieskim paskiem i żółtymi różami na stopach. Potem powstało wokół sanktuarium – jedno z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie. W efekcie pierwsze wrażenie po przyjeździe bywa zaskakujące, ponieważ w oczy rzucają się setki straganów ze świecącymi różańcami i milionem figurek Matki Boskiej. Ten maryjny „biznes” może odstraszać, jednak gdy zbliżymy się do groty, sytuacja się zmienia. Atmosferę, która tam panuje trudno z czymkolwiek porównać. Robi się cicho, a ludzie się modlą. Zaskakująca jest również liczba pielgrzymów, ludzi chorych i niesprawnych wożonych przez wolontariuszy na niebieskich wózkach. Przyjechali z wielką nadzieja i wiarą, ponieważ w Lourdes zgłoszono 7000 uzdrowień, z których 69 kościół uznał za cudowne. Trudno więc dziwić się, że każdy chce wykąpać się w basenach z cudowną wodą. Niezwykłych wrażeń dostarczają także uroczystości i nabożeństwa maryjne, a zwłaszcza procesje ze świecami.

Źródło w Alpach

Będąc we Francji, biuro podróży Cortina Travel zachęca do odwiedzenia La Salette – sanktuarium położonego wysoko w górach, do którego prowadzi droga pełna serpentyn. Tu na wysokości 1800 m n.p.m. Matka Boska ukazała się dziewczynce i chłopcu, którzy wypasali bydło. Pokazała się im płacząca „Piękna Pani” i przekazała swoje orędzie. W tym miejscu wytrysnęło źródło, które płynie do dziś. La Salette to w porównaniu z Lourdes całkowicie inne doświadczenie. Nie ma tu tłumów, straganów, a sanktuarium otaczają górskie zbocza. Wyjątkowe miejsce i otaczająca je przyroda służy wyciszeniu i modlitwie. Pielgrzymi mogą poznać historię objawienia, zwiedzić muzeum oraz wziąć udział w nabożeństwie i w drodze krzyżowej wytyczonej drogą, którą odeszła postać Matki Boskiej.

Stulecie objawień

Wśród sanktuariów maryjnych, do których organizuje pielgrzymki Cortina Travel, nie może zabraknąć Fatimy. W tym roku mija dokładnie sto lat od czasu, kiedy w Cova da Iria Matka Boska ukazała się dzieciom – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Tam prosiła ich, by odmawiali różaniec i zbudowali kaplicę na cześć Matki Boskiej Różańcowej. Sercem portugalskiego sanktuarium jest Kaplica Objawień, zbudowana w miejscu, gdzie ukazała się Maryja. Pielgrzymi przybywają, by modlić się na różańcu i oddać się w opiekę Maryi. Niebawem z okazji stulecia odbędzie się tu wiele uroczystości, nie tylko religijnych, ale i kulturalnych. Przygotowano koncerty, wystawy i spektakle. W obchodach weźmie też udział papież Franciszek.

Droga św. Jakuba

Zanim powstały słynne sanktuaria maryjne w Europie pielgrzymowano głównie do Rzymu i do grobu św. Jakuba Apostoła w północnej Hiszpanii. I dziś, tak jak w średniowieczu, na drodze do Santiago de Compostela możemy spotkać pątników. Najbardziej znany szlak pielgrzymkowy (zwany drogą francuską) prowadzi od podnóży francuskich Pirenejów. Pielgrzymi w grupach lub indywidualnie idą w swoim tempie, zatrzymując się w schroniskach. Szlak oznaczają muszle św. Jakuba. Kiedyś pielgrzymi szli w ramach pokuty lub w podzięce za otrzymane łaski. Obecnie pielgrzymowanie ma nie tylko charakter religijny, ale także turystyczny. Jednak współcześnie nie każdy może pozwolić sobie na pokonanie takiej trasy, zwłaszcza że pielgrzymkę według tradycji powinno się zacząć na progu własnego domu. Możemy za to przyjechać tu ze swoją intencją, jak czynią to pielgrzymi od tysięcy lat.

Więcej, również o innych sanktuariach można przeczytać na blogu Cortina Travel:

http://cortinatravel.pl/blog/blog/7-sanktuariow-europie-ktore-musisz-odwiedzic/

Materiał partnera