ksiegarnia online

Księgarnia stacjonarna a online. Podobieństwa, różnice, zalety

Współcześnie książka wciąż traktowana jest jako towar luksusowy i obdarzony szczególną wartością. Zarówno pozycje z literatury pięknej, jak i fachowe tytuły zaliczane są do przedmiotów najczęściej kupowanych w charakterze prezentu: obok gadżetów elektronicznych, płyt z muzyką i filmów. Charakterystyka produktu jakim jest książka sprawia, że branży dość łatwo było zaistnieć również na rynku internetowym.

Praca w księgarstwie nie należy do najłatwiejszych, przede wszystkim ze względu na bardzo zróżnicowane wymagania i upodobania odbiorców – mówi nasz rozmówca z Księgarni Ekonomiczno-Prawniczej Ksiegarnia-Wrzeszcz. Rynek wydawniczy jest obecnie szalenie bogaty, a wybór pozycji, które prezentują faktyczną wartość i na pewno wzbudzą zainteresowanie klientów księgarni nie zawsze jest jednoznaczny. Księgarnie internetowe rozwiązują tę kwestię nie tylko z punktu widzenia klienta-czytelnika, ale też księgarza.

Pułapki księgarni stacjonarnych

Dużym ograniczeniem księgarni stacjonarnych jest konieczność pomieszczenia się z całym asortymentem na niewielkiej powierzchni, która jednocześnie jest powierzchnią sprzedażową, więc powinna być atrakcyjna dla poruszającego się w niej klienta. W rezultacie księgarze mają dwie możliwości: uszczuplenie oferty do tych książek, które wydają im się najważniejsze, albo budowanie w swoim sklepie labiryntów, wznoszonych z piętrzących się stosów książek. Oba rozwiązania są złe: w pierwszym wypadku oferta staje się po prostu nieciekawa, w drugim – odnalezienie konkretnych pozycji graniczy z cudem.

Zalety księgarni online

Na tle takiego problemu, najmocniej eksponowaną zaletą księgarni internetowych jest niemal nieograniczony wybór i łatwe odnajdywanie się w propozycji wydawniczej. Księgarnie internetowe składują swój towar w dużych magazynach zlokalizowanych w miejscach przystępnych cenowo, ponieważ nie muszą znajdować się blisko klienta. Cięcie kosztów lokalowych pozwala na proponowanie książek w preferencyjnych cenach i oferowanie promocji czy rabatów, o których klient jest informowany natychmiast po wejściu na stronę księgarni.

Do zakupów online zachęcają jednak nie tylko ceny, ale przede wszystkim łatwość wyszukiwania interesujących nas książek. Księgarnie internetowe wykorzystują zaawansowane wyszukiwarki, które umożliwiają użytkownikom sortowanie oferty np. po słowach kluczowych, kategoriach czy autorach. Zakupu dokonuje się za pomocą kilku kliknięć, a książka dostarczana jest do nabywcy bez konieczności wychodzenia z domu.

Specjalistyczne księgarnie internetowe

Obok wielkich internetowych dyskontów książkowych funkcjonują także małe księgarnie specjalistyczne. To właśnie w nich zaopatrują się eksperci z rozmaitych dziedzin. Miejsca takie jak Księgarnia Ekonomiczno-Prawnicza Ksiegarnia-Wrzeszcz dostarczają rzetelnych, profesjonalnych opracowań w zakresie konkretnych specjalizacji. Zazwyczaj są to tytuły niedostępne w szerokiej sprzedaży – kompendia eksperckiej wiedzy, których próżno szukać w tradycyjnych księgarniach, zapobiegliwie wystrzegających się sprowadzania towarów o niepewnym zbycie. Ponieważ specjalistyczne księgarnie online współpracują zwykle bezpośrednio z wydawnictwami, często umożliwiają klientom realizację indywidualnych zamówień od danego wydawcy, co stanowi dodatkową zaletę korzystania z księgarni wysyłkowej.