klej do modelu

Dobór odpowiedniego kleju do modelu

Modelarstwo jest jedną z pasji, którą warto zaszczepić naszym dzieciom od najmłodszych lat. Szczególnie chłopcy mogą być zafascynowani modelami samolotów, samochodów, czołgów lub łodzi podwodnych i sami poproszą o zakup pierwszego pojazdu do sklejania. Nie należy wtedy zniechęcać naszych pociech do wyrobienia w sobie życiowej pasji, która w dodatku może ukształtować cierpliwość, dokładność i przywiązywanie wagi do szczegółów.

Klej podstawowym elementem pracy z modelami

Czasy „Małego Modelarza” już minęły, ale nie oznacza to, że na rynku modelarskim nie ma wyboru. Nadal popularne są plastikowe modele do sklejania, które można nabyć w różnych skalach zależnie od wieku i doświadczenia modelarza. Oprócz samego modelu ważne są również akcesoria niezbędne do ukończenia pracy. Jednym z nich jest klej, który w sklepach modelarskich możemy otrzymać w kilku rodzajach.

Doświadczeni modelarze mają już wyrobione zdanie na temat kleju, którego używają do swojej pracy. Jeżeli jednak jesteś początkującym miłośnikiem budowania modeli, warto abyś najpierw wypróbował różne rodzaje klejów, aby w końcu pozostać przy tym, który najbardziej odpowiada ci przy łączeniu poszczególnych elementów.

Rodzaje klejów

Najczęściej stosowane są kleje cyjanoakrylowe, które można nabyć nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach modelarskich, ale również w każdym kiosku pod postacią superglue. Nadają się one do sklejania plastiku, styropianu, metalu, żywicy, drewna, porcelany i gumy. Są klasyfikowane według gęstości. Kleje rzadkie wiążą bardzo szybko, więc jeśli chcesz połączyć niewielkie elementy z możliwością poprawki, lepiej zaopatrzyć się w klej gęsty.

Większą popularnością wśród modelarzy cieszą się jednak kleje do polistyrenu, które są idealne do łączenia tworzyw sztucznych, takich jak plastik. Warto skorzystać z klejów Revell, które nakłada się za pomocą dołączonego pędzelka. Zamiast niego można również znaleźć igłę, którą przytwierdzamy do tubki. Dzięki takiemu zabiegowi można przyłożyć dwie części modelu do siebie i posmarować sam styk. Warto jednak pamiętać, że kleje do plastiku rozpuszczają plastik, przez co należy zachować szczególną ostrożność podczas ich nakładania, ponieważ ciężko będzie później rozdzielić sklejone elementy. Do klejenia modelów można posłużyć się również mieszanką dwuskładnikowej żywicy, czyli tzw. klejem epoksydowym – radzi modelarz z firmy Model Making, która oferuje szeroki asortyment modelarski. Są one jednak gęste i brudzące i nadają się jedynie do bardzo mocnego spajania.

Materiał partnera