butelka wina

Czy to prawda, że francuskie wina są drogie?

Miłośnicy wina doskonale wiedzą, że ich prawdziwą ojczyzną jest Francja. Winnice francuskie prawdopodobnie mogą się pochwalić najbardziej różnorodną ofertą tego szlachetnego trunku na świecie. Niestety duża część osób słysząc hasło wino francuskie, od razu ma na myśli niezwykle drogie wina, które nie są warte swojej ceny, jednocześnie zachwalając często tanie wina pochodzące z Australii czy Ameryki Południowej. Tymczasem jest to błąd.

Realne koszty produkcji wina

Wbrew powszechnej opinii, wolumen sprzedaży wina nie jest wypadkową relacji jakości do ceny, ale w głównej mierze związany jest z marketingiem. Dowodem na to jest stale postępująca w ostatnich 20 latach inwazja win z Nowego Świata. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z hurtowni wina Winnice.eu: Obecnie, poza nielicznymi wyjątkami (jak np.: Beaujolais, Burgundia, Szampania) większość winogron jest zbierana maszynowo, częściowo zautomatyzowany został również proces produkcji wina. W związku z tym realne koszty produkcji wina są podobne w na całym świecie. Różnica w cenie win pochodzących z różnych stron świata, jest związana z marką, ale przede wszystkim z kosztami związanymi transportem i logistyką.

I tak np. w celu ograniczenia kosztów transportu, producenci z Australii i Chile do przewozu produkowanego przez siebie wina bardzo często używają… gigantycznych plastikowych worków o pojemności 24 tys. litrów. Po przebyciu oceanicznej podróży, wino to jest butelkowane w fabrykach, niedaleko europejskich portów, takich jak np. Rotterdam. Według statystyk, na rynek europejski, w taki sposób trafia aż 54 proc. win australijskich! Dodatkowym kosztem, wchodzącym w skład ostatecznej ceny win sprowadzanych spoza Unii Europejskiej są opłaty celne.

Promocja win europejskich

W Unii Europejskiej od kilkunastu lat obserwujemy problem nadprodukcji wina. Mają na nią wpływ przede wszystkim notowany w ostatnich latach spadek konsumpcji oraz coraz większa konkurencja win z Nowego Świata. Żeby zwiększyć konkurencyjność i promować europejskie wina, UE udziela jednorazowych dopłat za karczowanie winnic, promuje koncepcję win gatunkowych z oznaczeniem geograficznym oraz z chronioną nazwą pochodzenia. Największymi producentami win w Europie są obecnie Francja, Hiszpania oraz Włochy. Coraz śmielej na europejskie rynki wchodzą również wina węgierskie oraz bałkańskie.

W jaki sposób znaleźć dobre wino w dobrej cenie?

Na rynku polskim znaleźć możemy bardzo wiele doskonałych gatunków wina z każdej części Europy. Jak tłumaczy w rozmowie z nami kiper i wieloletni pasjonat wina z różnych części świata, specjalista z hurtowni Winnice.eu: Nie sztuką jest znaleźć dobre wino w cenie 100 i więcej złotych za butelkę. Sztuką jest natomiast tak szukać, żeby znaleźć bardzo dobre wino w cenie nieprzekraczającej 40 zł. Moim zdaniem, ze względu na: długoletnią tradycję winiarską, wolumen produkcji wina oraz stosunkowo niedużą odległość, najlepszy stosunek jakości do ceny wykazują w tej chwili wina francuskie i węgierskie.

Materiał partnera