Co powinien mieć każdy dobry wędkarz?

Upalne lato to czas, kiedy chcemy uciec jak najdalej od betonowej rozgrzanej dżungli. Kuszą nas chłodne wody jezior, cień drzew i niezmącona cisza. Niektórzy wybierają się nad wodę tylko po to, aby zażyć kąpieli. Inni szukają relaksu i wytchnienia w wędkarstwie. Co należy zabrać ze sobą, aby połów był udany? Zapraszamy do krótkiego poradnika dla początkujących.

Nie tylko wędka…

Nie samą wędką żyje wędkarz. Ten sprzęt, choć jest absolutnie podstawowy, nie wystarczy, aby cieszyć się imponującą zdobyczą. Nie mniej ważne są spławiki. To one sygnalizują, kiedy należy zaciąć i zacząć wyciągać rybę z wody. Równie ważne są haczyki, na których umieszcza się przynęty. Warto mieć po kilka sztuk różnych rozmiarów haczyków, ponieważ często są one zrywane podczas zażartej walki z zanęconą rybą. Warto zaopatrzyć się także w dodatkowe spławiki, ponieważ one, podobnie jak haczyki, mogą się czasem zerwać. Kolejnym niezbędnym elementem jest ołów. Kuleczki ołowiu w różnej gramaturze posegregowane w opakowaniu z przegródkami pozwalają odpowiednio wyważyć nasz  spławik. Jeszcze jedna rzecz, bez której się nie obędzie, to, oczywiście, przynęta, czyli to, co ryby lubią najbardziej. Mogą to być np. robaki kupione w sklepie dla wędkarzy, choć ryby skuszą się także na robaka świeżo wyciągniętego z ziemi. Aby go wydobyć, warto mieć ze sobą saperkę. Wyposażenie niezbędne dla wędkarzy można nabyć np. sklepach partnerskich producenta akcesoriów wędkarskich Expert.

Ułatwienia,  wygoda i bezpieczeństwo

Artykuły opisane powyżej to niezbędne minimum. Trzeba jednak pamiętać, że wypad na ryby ma być rozrywką, a nie katorżniczą walką z przyrodą. Dlatego wędkarz powinien mieć kilka sprzętów, które uczynią połowy łatwiejszymi. Pierwszy, który ułatwi obchodzenie się z rybami, to wypychacz. Z jego pomocą wyciąga się haczyki, które zbyt mocno i głęboko utkwiły w złowionej rybie. Kolejny istotny element to nóż. O zastosowaniach noża można pisać długo. Na rybach będzie on pomocny choćby w przecięciu żyłki czy wystruganiu widełek pod wędkę. Nie można zapominać także o pojemniku na złowione okazy. Może to być siatka lub wiadro. No i na końcu warto pomyśleć o sobie. Nie ma wędkowania bez krzesełka wędkarskiego i lodówki turystycznej. Wygoda i napoje chłodzące to prawie wszystko, czego na rybach potrzeba do szczęścia. Warto wziąć pod uwagę pogodę, porę dnia oraz miejsce i zaopatrzyć się w odpowiedni strój, oświetlenie, a także preparaty odstraszające insekty. Nie można zapominać o bezpieczeństwie! Naładowany telefon komórkowy to absolutna podstawa, która w razie nieprzewidzianych okoliczności może uratować nas z opresji. Dobrze też poinformować wcześniej bliskich o miejscu połowu.

Materiał partnera