Budowa i zastosowanie rolb

Jazda na łyżwach jest aktywnością sportową, która cieszy się dużą popularnością podczas zdającej się nie mieć końca zimy. Lubimy spędzać na lodowisku nawet kilka godzin w tygodniu, aby przyjemnie i z korzyścią dla zdrowia wykorzystać wolny czas. Łyżwiarstwo nie tylko pozytywnie wpływa na naszą kondycję, ale również – co szczególnie istotne dla kobiet – na wygląd naszej sylwetki. Aby jazda cieszyła, lodowisko musi być w odpowiedni sposób przygotowane. W tym celu stosuje się rolby.

Co to są rolby?

Rolby są urządzeniami służącymi do czyszczenia i wygładzania lodu, czyli do jego odświeżania. Bez tej maszyny niemożliwe byłoby normalne użytkowanie lodowiska. Lód musi stanowić idealnie gładką powierzchnię, tylko wtedy jazda na nim będzie w pełni komfortowa. Z pewnością wie o tym każdy łyżwiarz, który chciał się świetnie bawić, a zamiast tego trafił na zupełnie nieprzygotowane do użytkowania lodowisko. Fatalny stan nawierzchni może być nawet przyczyną kontuzji łyżwiarza.

W jaki sposób zbudowane są rolby?

Budowa rolb jest bardzo istotna dla ich działania. Kluczowym elementem tego urządzenia  jest nóż, służący do skrawania zewnętrznej, cienkiej warstwy lodu. Jest ona zbierana wraz z powstałym w trakcie jazdy na nawierzchni śniegiem. Ścięta warstwa lodu oraz śnieg są umieszczane w specjalnym zbiorniku umieszczonym wewnątrz maszyny, zwykle w jej przedniej części. Powstałe nierówności muszą zostać uzupełnione. Służy temu ciepła woda z podajnika, dokładnie wypełniająca wszystkie zagłębienia. Woda pomaga również uporać się z niezebranymi drobinkami lodu, żłobieniami powstałymi przez ostrza łyżew czy ostrymi krawędziami. Dzięki tym zabiegom tafla może znowu być idealnie gładka. Najnowsze rolby wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. frezy boczne, pozwalające na ścinanie lodu przy bandach albo na proporcjonalne dozowanie wody, co jest bardzo istotne zwłaszcza przy wypełnianiu zagłębień na zakrętach lodowiska. Tak naprawdę znaczenie ma każdy element, z tego względu należy wybierać rolby, mające najwięcej zastosowań. Wówczas nie będzie żadnych wątpliwości co do jakości tafli lodowiska – komentuje nasz rozmówca z  firmy Elcat w Tychach.

Zastosowanie rolb

Zastosowaniem rolb jest zatem utrzymanie nawierzchni lodowiska w idealnym stanie. Podsumowując najważniejsze zadania rolb, wymienić należy wyrównywanie powierzchni lodowiska i wypełnianie zagłębień. Rolby zaopatrzone w dodatkowe przystawki mogą również niwelować naprężenie lody przy pomocą frezarki albo malować taflę lodu. Dlatego wybierając rolbę, warto poznać ich specyfikację, aby podjąć trafną decyzję co do zakupu konkretnego modelu.

Materiał partnera