Biesiada Staropolska na Zamku Ogrodzieniec. Dlaczego warto?

Zamek Ogrodzieniec to perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na jej najwyższym wzniesieniu, czyli Górze Janowskiego. Jego ruiny stanowią wspaniałą atrakcję same w sobie, jednak zamek oferuje swoim gościom o wiele więcej. Jedną z ciekawszych rozrywek, w jakich można tam wziąć udział, jest Biesiada Staropolska.

O Zamku

Zamek Ogrodzieniec jest największą budowlą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jego historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego (początek XIV w.). Miał wielu właścicieli, jednak to ród Bonerów, jeden z najbogatszych rodów w Polsce, zrobił z niego wspaniałą, renesansową rezydencję, pełną bogactwa i przepychu, dzięki którym porównywany był do Zamku Królewskiego na Wawelu.

Po wygaśnięciu linii męskiej Bonerów, zamek jeszcze wiele razy zmieniał właścicieli. Padał też ofiarą najazdów, które stopniowo doprowadzały go do ruiny. Został zdobyty w 1587 r. przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, a w 1655 r., podczas Potopu Szwedzkiego, został podpalony. Pożar strawił wówczas znaczną część budowli. Ofiarą pożaru zamek padł także w 1702 r. (wzniecony został przez szwedzkie wojska w czasie Wojny Północnej). Wydarzenia te sprawiły, że Zamek Ogrodzieniec coraz bardziej niszczał, gdyż koszty odbudowy przekraczały możliwości jego kolejnych właścicieli.

Ostatni mieszkańcy opuścili zamek na początku XIX wieku, a jego mury zaczęto rozbierać i wykorzystywać jako materiał budowlany. Dopiero w XX wieku podjęto inicjatywy mające na celu zabezpieczenie efektownych ruin, które zostały po wspaniałej niegdyś twierdzy.

Obecnie ruiny Zamku Ogrodzieniec udostępniane są do zwiedzania. Bywają też miejscem organizacji imprez masowych oraz plenerami filmowymi (na terenie Zamku kręcono m.in. „Janosika” i „Zemstę” Andrzeja Wajdy).

Biesiada Staropolska na zamku

Jedną z atrakcji Zamku Ogrodzienieckiego są organizowane tam Staropolskie Biesiady. W ich trakcie współczesność spotyka się z przeszłością, a oba światy przenikają się, tworząc iście baśniowe wydarzenie.

Podczas Biesiady goście zamku mogą obserwować jak wyglądało tam kiedyś codzienne życie. Spotykają prawdziwych rycerzy, krzątające się w kuchni lub przy warsztatach tkackich roztańczone dwórki, a wieczorem nawet Białą Damę i inne duchy zamkowe. Na specjalne życzenie mogą również założyć stroje z epoki i wybić pamiątkową, ogrodzieniecką monetę z wybranym rewersem.

Biesiady organizowane są w Karczmie Rycerskiej lub na dziedzińcu zamkowym. Ich uczestnicy mają okazję spróbować potraw, które niegdyś jadało się na Zamku Ogrodzieniec, takich jak pieczony prosiak, dziczyzna oraz różnego rodzaju mięsa, przysmaki i napitki. Całemu wydarzeniu mogą towarzyszyć przeróżne atrakcje, w tym kaskaderskie popisy Tancerzy Ognia, fajerwerki, a nawet pokazy laserowe.

Staropolska Biesiada na Zamku Ogrodzieniec to wspaniały pomysł na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, takie jak urodziny, jubileusze czy firmowe integracje. Pozwoli ona na chwile przenieść się jej uczestnikom w czasie i zasmakować prawdziwego, zapomnianego już, dworskiego życia.

Materiał partnera