Na co zwrócić uwagę korzystając z usług holowania i transportu pojazdów lawetą? Na co zwrócić uwagę korzystając z usług holowania i transportu pojazdów lawetą?

Jak odszukać firmy oferujące usługi z zakresu holowania i transportu pojazdów lawetą?

Na rynku działa bardzo wiele firm oferujących usługi z zakresu holowania i transportu pojazdów lawetą. Jak jednak znaleźć te działające w naszej okolicy? Najprostszym rozwiązaniem będzie tu po prostu skorzystanie z internetowej wyszukiwarki. Wpisujemy w nią frazę składającą się ze słów „holowanie” lub „laweta” oraz naszego miejsca zamieszkania, czy to miasta, czy miasta wraz z dzielnicą (wpisujemy więc w wyszukiwarkę np. „holowanie Warszawa”, „laweta Warszawa”, „holowanie Bielany Warszawa” etc.).

Poszukiwanie opinii

Odnalezienie samych firm to jednak nie wszystko. Z długiej listy wyników musimy jeszcze wybrać te, którym najprawdopodobniej można zaufać, tj. te, którym bez większych obaw będziemy mogli powierzyć nasz samochód. Tu znów dostęp do Internetu okazuje się niezwykle przydatny. Dzięki niemu będziemy mogli odszukać opinie zadowolonych (i ewentualnie niezadowolonych…) klientów wybranych przez nas firm i poznać ich doświadczenia związane z holowaniem samochodów.

Na co zwracać uwagę przed skorzystaniem z usług firmy zajmującej się holowaniem pojazdów?

Przed nawiązaniem współpracy z wybraną firmą warto sprawdzić, jakie będą koszty usługi, której potrzebujemy. Pamiętajmy, że firmy oferujące holowanie mają stały cennik, tj. że klient płaci po prostu za każdy kilometr, który przejedzie laweta (plus ewentualnie za załadunek i rozładunek pojazdu w sytuacji, w której musi on zostać wyciągnięty z rowu lub gdy ma niesprawny układ jezdny, gdyż wówczas muszą zostać dodatkowo wykorzystane rolki transportowe). Dzięki temu dość łatwo jest oszacować koszty holowania. Jeśli jednak firma nie będzie w stanie tego zrobić, powinno to nas zaniepokoić. Możemy wówczas zacząć przypuszczać, że chce nas oszukać, np. poprzez pokonywanie danej trasy okrężną drogą. Kamil Sieradzki, mechanik z mobilnego warsztatu samochodowego i pomocy drogowej Besthol, dodaje: Z tych samych powodów, tj. aby uniknąć sytuacji, w której zostaniemy oszukani, warto wybierać firmy, których lawety wyposażone są w odpowiednie urządzenia GPS, dzięki którym możliwe jest dokładne śledzenie pokonywanych przez nie tras. Pamiętajmy również, że właściciel transportowanego pojazdu musi otrzymać, jeszcze przed załadunkiem auta na lawetę, dokument potwierdzający wykonywaną usługę. Warto więc zaznaczyć już w czasie rozmowy telefonicznej z firmą, że oczekuje się dopełnienia przez nią tego typu formalności.

Na co zwracać uwagę podczas załadunku samochodu?

Nawet jeśli wybraliśmy już firmę cieszącą się dobrą opinią i robiącą na nas samych dobre wrażenie, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku zachowania ostrożności – chodzi przecież o nasz samochód oraz koszty związane z jego transportem czy ewentualnymi błędami popełnionymi w jego trakcie, a więc i o stan naszego portfela.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niezwykle ważny jest prawidłowy załadunek samochodu na lawetę. Musi on zostać na niej odpowiednio mocno zabezpieczony pasami transportowymi. Można również pokonać całą trasę w lawecie, razem z jej kierowcą (bardzo często mają one bowiem podwójne kabiny). Wówczas będziemy mogli na bieżąco kontrolować, co dzieje się z naszym samochodem, jaką drogą jest transportowany etc. (przebywanie w holowanym samochodzie jest niedozwolone!).

Materiał partnera