Na co zwracać uwagę, kupując olej do samochodu

Olej jest bardzo ważnym płynem w samochodzie. Chroni przed nadmiernym tarciem, które mogłoby skutkować przegrzaniem i „śmiercią” silnika. Rynek oferuje nam wiele typów olejów. Jak wybrać ten, który najlepiej będzie współpracował z silnikiem naszego auta oraz z naszym stylem jazdy? Dowiedz się, jakie kryteria są ważne przy wyborze oleju samochodowego.

Sprawdzaj zalecenia producentów auta!

Producenci aut wiedzą najlepiej, jaki olej będzie dobry do danego silnika. Dlatego to, jaki olej jest polecany do danego modelu, powinno być kluczowe przy decyzji o zakupie tego płynu. Producenci samochodów i olejów silnikowych posługują się tzw. aprobatami – jeżeli numer aprobaty jest zgodny na opakowaniu oleju oraz w instrukcji auta, możemy śmiało po niego sięgać. Ale uwaga! W obrębie jednej marki produkuje się samochody z bardzo rozmaitymi jednostkami silnikowymi. Oleje są aprobowane precyzyjnie do danego typu silnika. Informacja o tym, że np. olej nadaje się do samochodów marki Fiat, jest niewystarczająca!

Syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny – jaka baza olejowa będzie dobra?

Oznaczenie: syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny dotyczy bazy olejowej. Oleje syntetyczne mają lepsze parametry termiczne i wytrzymałościowe. Oleje mineralne szybciej tracą właściwości. Jest to istotne dla częstotliwości wymiany oleju – te ostatnie trzeba wymieniać częściej, aby nie narazić silnika na uszkodzenia z przegrzania.

Nie należy zapominać o oznaczeniach jakości. Stosowane są dwie klasyfikacje. Pierwsza z nich to API. Przewiduje ona kombinacje liter, gdzie „S” oznacza, że olej nadaje się do silników benzynowych, „C” zaś wskazuje na diesla. Druga litera podpowiada, w jakiej jakości olejem mamy do czynienia – im dalej w alfabecie, tym lepiej. Jeżeli zatem szukamy bardzo dobrego oleju do diesla, potrzebujemy tego oznaczonego CM.

Drugie oznaczenie jakości stworzono wg klasyfikacji ACEA. W tym przypadku typ silnika oznacza się literami A – benzynowy, B – diesel, C – diesel z filtrem cząstek stałych. Liczba towarzysząca literze wskazuje na klasę jakości i mieści się w przedziale od 1 do 5.

Jeżeli mamy wątpliwości, warto zapytać sprzedawcę. Różne rodzaje olejów silnikowych i profesjonalne doradztwo można znaleźć na www.carwit.pl.

Materiał partnera