Co zrobić aby klimatyzacja samochodowa nie szkodziła zdrowiu

Klimatyzacja samochodowa daje nam bardzo dużo komfortu. Dzięki niej jazda samochodem jest przyjemna nawet w najbardziej upalne dni. Niestety, żeby mogła należycie pełnić powierzone jej funkcję i żeby jej stosowanie nie niosło za sobą żadnych negatywnych skutków dla zdrowia kierowcy i jego pasażerów, powinniśmy o nią dbać. W jaki sposób? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego klimatyzacja samochodowa musi być regularnie serwisowana?

Układy klimatyzacji w samochodzie muszą być regularnie poddawane usługom serwisowym ze względu na ich skomplikowaną budowę oraz trudne warunki pracy. Zasada działania klimatyzatorów samochodowych opiera się na takich samych zasadach, jak zasady działania klimatyzatorów domowych czy biurowych. O skuteczności ich działania decyduje krążący wewnątrz systemu układ chłodzący, który powoduje chłodzenie nagrzanego powietrza w samochodach. Jak tłumaczy nasz rozmówca z Serwisu Samochodowego P’MIX MOTO PUNKT: Praca całego systemu zawsze przebiega w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach oraz przy bardzo dużych różnicach ciśnień. Te trudne warunki powodują, że użytkownik systemu musi bardzo umiejętnie z niego korzystać oraz wykonywać regularne przeglądy, na które składają się sprawdzanie szczelności układu, jego czyszczenie, wymiana czynnika chłodzącego oraz odgrzybianie. Zwłaszcza ten ostatni punkt ma szczególne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej użytkowników systemów klimatyzacji samochodowej.

Dlaczego musimy odgrzybiać układy klimatyzacji aut?

W trakcie pracy układów klimatyzacji samochodowych dochodzi do brudzenia się parownika, przez który przechodzi schładzane powietrze. Po pewnym czasie stosowania staje się on doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów oraz innych mających niekorzystny wpływ na nasze zdrowie mikroorganizmów. Jeżeli w porę nie wykonamy jego czyszczenia, wszystkie niebezpieczne dla naszego bakterie oraz zarodniki grzybów znajdą się także w kabinie samochodu. W rezultacie narażą nas na powstawanie różnego typu reakcji alergicznych (np. kaszel, łzawienie oczu czy katar sienny) oraz mogą być przyczyną powstawania wielu ciężkich chorób (w najbardziej ekstremalnych sytuacjach mogą mieć wpływ nawet na rozwój chorób nowotworowych). Innym skutkiem brudnego parownika jest nieprzyjemny zapach w samochodzie.

Metody odgrzybiania układów klimatyzacji samochodowych

Obecnie w serwisach stosuje się trzy metody odgrzybiania układów klimatyzacji w samochodzie: ozonowanie, ultradźwięki oraz metodę chemiczną. Wszystkie te metody mają na celu dokładne oczyszczenie i usunięcie grzybów oraz innych mikroorganizmów, nie tylko z samego układu klimatyzacji, ale także z wnętrza auta.

W ostatnich latach za najbardziej skuteczną metodę odgrzybiania uważa się metodę ultradźwiękową. Generowane przez specjalne urządzenie ultradźwięki pozwalają na całkowite pozbycie się wszystkich mikroorganizmów oraz przykrych zapachów z samochodu, a dzięki temu że ultradźwięki mają jedynie chwilowe działanie, kierowca może korzystać z auta od razu po wykonaniu zabiegu.

Materiał partnera