Zasady doboru akumulatora do samochodu

W okresie zimowym coraz więcej użytkowników decyduje się na wymianę akumulatora samochodowego. Nowa bateria to znacznie większa gwarancja, że samochód bez problemu uruchomi się nawet w czasie największych mrozów. Wbrew pozorom, wybór akumulatora to nie prosta sprawa. Nie wystarczy bowiem udać się do supermarketu i wziąć z półki pierwszą lepszą baterię. Jak dobrze wybrać akumulator do samochodu?

Akumulator samochodowy gdzie najlepiej kupić?

Najlepszym wyborem jest zakup nowego akumulatora. Jeśli nie mamy mocno ograniczonego budżetu, nie kupujmy więc akumulatorów używanych. Taka bateria może się bowiem wyczerpać w każdej chwili. W celu zakupu akumulatora najlepiej jest udać się do sklepu z akcesoriami samochodowymi. Raczej nie powinniśmy kupować baterii do samochodu w zwykłym supermarkecie, gdyż tam nie mamy pewności, w jaki sposób towar był przechowywany, ani jak długo leży on w magazynie. Aby akumulator dobrze spełniał swoją funkcję, musi być on nowy oraz przechowywany we właściwy sposób.

Często do zakupu akumulatora w supermarkecie kusi jego niska cena, ale warto mieć świadomość, że niestety może ona iść w parze z gorszą jakością towaru. Akumulator samochodowy warto więc kupić w sprawdzonym sklepie motoryzacyjnym. Za jego zakupem w tym miejscu przemawia także możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia pracowników sklepu. Często nie wiemy bowiem, jaki akumulator będzie najlepszy dla naszego samochodu. Dobry sprzedawca doradzi nam wybór właściwej baterii oraz rozwieje wszelkie wątpliwości – przykładowym dystrybutorem części, u którego można bez obaw zasięgnąć rady przed zakupem, jest firma Autodaw z Częstochowy.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Generalnie zasadą jest, że kupujemy akumulator o takich samych parametrach, jak oryginalna bateria zastosowana w samochodzie przez producenta naszego auta. Taki akumulator jest bowiem najlepiej dostosowany do wymagań danego modelu samochodu. Warto więc iść tym tropem i zdecydować się na taki sam lub bardzo podobny akumulator. Należy także pamiętać, że większy akumulator wcale nie musi być lepszy i wiele samochodów nie będzie wcale lepiej pracowało z większą niż zalecana przez producenta bateria.

Należy zwracać także uwagę na moc oraz pojemność akumulatora. Auta wyposażone w silnik Diesla z reguły potrzebują baterii o większej mocy i pojemności niż samochody działające na benzynę. W tym drugim wypadku nie warto więc inwestować w akumulatory o większej mocy niż zalecane przez producenta auta, gdyż samochód i tak nie będzie w stanie jej wykorzystać. Oprócz mocy i pojemności akumulatora należy także zwracać uwagę na jego fizyczne wymiary. Bateria musi bowiem zmieścić się pod maską naszego samochodu.

Materiał partnera