samochod poleasingowy

Zalety kupna auta poleasingowego

Zakup auta poleasingowego jest formą kupna, która daje wiele korzyści, m.in. niższą niż rynkowa cenę zakupu oraz korzystne zasady rozliczania jego amortyzacji. Przyjrzyjmy się szczegółom tej formy transakcji.

Krótka charakterystyka aut poleasingowych?

Samochody, które są sprzedawane jako poleasingowe, to w szczególności pojazdy leasingowane, które należały do jakiegoś przedsiębiorstwa przez okres 3-5 lat. Leasingobiorca po wygaśnięciu umowy wykupuje je za kwotę ustaloną w umowie i może je sprzedać tradycyjnymi sposobami, np. poprzez giełdy internetowe. Mogą to być również auta użytkowane przez firmę, która jest klientem przedsiębiorstwa sektora CFM (Car Fleet Management – zarządzanie flotą). Płatności w takiej umowie obejmują już serwisowanie, ubezpieczenie oraz koszty napraw wynikające z eksploatacji.

Warto być ostrożnym

W przypadku kupna auta poleasingowego jest duże ryzyko trafienia na pojazd, po którym widać dotychczasowe naprawy i spory przebieg na liczniku.

Przy okazji oglądania samochodów należy dokładnie sprawdzić książkę serwisową oraz przyjrzeć się z bliska wybranemu samochodowi – najlepszym kryterium oceny atrakcyjności oferty jest bowiem relacja ceny do faktycznego stanu pojazdu – wyjaśnia ekspert z firmy Auto-Trans, która zajmuje się obsługą samochodów – od organizacji części zamiennych, poprzez naprawy zawieszenia i hamulców, do napraw silników benzynowych oraz Diesla.

Korzyści wynikające z kupna auta poleasingowego

Na szczęście większość firm, które wynajmują samochody długoterminowo, poważnie podchodzi do kwestii dokumentowania eksploatacji swoich pojazdów, do którego zawsze jest wgląd. Jakie inne zalety kupna auta poleasingowego można wymienić?

Na pewno jest wśród nich duży wybór młodych samochodów, które mogłyby jeszcze posłużyć firmie przez kilka lat. Różnorodność opiera się na tym, że klient może wybierać spośród samochodów różnej wielkości niemal wszystkich klas – od osobowych, przez dostawcze, po ciężarowe. Kolejną cechą jest mniejsza o ok. 5-10% cena tych aut w porównaniu z innymi sprzedawanymi na rynku wtórnym. Wynika to z przebiegu lub czasem z widniejącego na karoserii loga firmy. Wybór nowego samochodu nie jest łatwą decyzją, ale uwzględniając powyższe korzyści, warto zastanowić się również nad opcją kupna auta poleasingowego.

Materiał partnera