Zabudowa międzyosiowa, czyli jak poprawić aerodynamikę wozu?

Zabudowy międzyosiowe są jednym z kluczowych elementów aerodynamicznych w samochodzie ciężarowym. Aby zmniejszyć ilość zużywanego paliwa, poprawić pracę ciężarówki oraz zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy, warto zaopatrzyć się w ten produkt. Sprawdźmy, jakie dokładnie funkcje pełnią zabudowy międzyosiowe w ciężarówkach.

Poprawa aerodynamiki i elegancki design

Kluczowym elementem aerodynamicznego pakietu zabudowy samochodów ciężarowych są zabudowy międzyosiowe, które mają postać uchylnych, otwieranych zestawów dopasowanych do każdego rozstawu osi. Można je pomalować na dowolny akrylowy lub metaliczny kolor pasujący lub finezyjnie kontrastujący z wyglądem ciężarówki. Warto je również zabezpieczyć antykorozyjnie poprzez malowanie proszkowe jej elementów.

Zabudowy międzyosiowe mają duży wpływ na opór powietrza, a także na ustatecznianie lub zwiększanie nacisku kół na jezdnię. Zabudowa międzyosiowa optymalizuje przepływ powietrza, które podczas jazdy autostradą prześlizguje się przez pływową zabudowę kabiny i może „rozbijać się” o niezabudowany tył, a także potrafi obniżyć poziom spalania o minimum 5%, co przyczynia się do znacznych oszczędności.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Oprócz estetycznego wyglądu oraz zmiany własności aerodynamicznych pojazdów, zabudowa osiowa samochodów ciężarowych może podnieść komfort jazdy oraz bezpieczeństwo zarówno kierowcy ciężarówki, jak i innych użytkowników dróg. Ponadto duże znaczenie mają tutaj również kwestie związane z ochroną środowiska – około 1/5 emisji CO2 w Europie pochodzi z transportu kołowego, z czego 25% od ciężarówek. Poprawa zabudowy kabiny oraz montaż aerodynamicznych klap pozwalają zaoszczędzić około 5 tysięcy euro rocznie na pojeździe, który pokonuje 100 tysięcy km.

Jednym z czołowych producentów zabudów międzyosiowych w Polsce jest PPHU Multi-Plast. W siedzibie firmy znajdującej się w Starym Dębsku produkuje się spojlery, zabudowy międzyosiowe oraz wszelkiego rodzaju akcesoria do samochodów ciężarowych. 20-letnie doświadczenie firmy pozwala na solidne podejście do tematu – wszystkie produkty posiadają certyfikaty upoważniające je do użytku i są produkowane z najwyższej jakości materiałów pochodzących od zaufanych dostawców. Dzięki temu cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zarówno wśród prywatnych przedsiębiorców, jak i autoryzowanych serwisów samochodów ciężarowych.

 

Materiał partnera