autokary

Wyposażenie nowoczesnych autokarów

W dzisiejszych globalnych czasach chyba każdemu zdarza się odbywać dalekie podróże. Możliwości poznawania odległych zakątków świata, jakie otworzył przed nami rozwój transportu sprawia, że żal byłoby z nich nie skorzystać. Wysoki standard wyposażenia nowoczesnych autokarów gwarantuje podróżnym pełne bezpieczeństwo i wygodę.

Mimo coraz większej dostępności alternatywnych środków transportu, np. lotniczego na trasach krajowych i międzynarodowych, podróże autokarami wciąż cieszą się dużą popularnością. Przywiązanie do transportu drogowego wynika m.in. z konkurencyjnych cen, jakie oferują przewoźnicy, ale także coraz większego komfortu autokarów, wysokiego bezpieczeństwa i większej dowolności w planowaniu trasy podróży – przekonuje nasz rozmówca z firmy autokarowej BO-DO-AG.

Nowoczesny autokar – bezpieczeństwo w podróży

Chociaż pasy bezpieczeństwa dla pasażerów wydają się być sprawą oczywistą, po drogach wciąż porusza się wiele autokarów, które nie stosują tak podstawowych rozwiązań. Takie działanie nie łamie przepisów prawa, ponieważ do roku 2007 można było zarejestrować pojazdy nie posiadające pasów przy siedzeniach pasażerów. Dlatego każda osoba planująca podróż lub wynajem autokaru powinna upewnić się, że przewoźnik oferuje pojazdy wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Elektroniczne systemy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie chronić pasażerów w razie kolizji lub poważniejszego wypadku, jednak lepiej byłoby zapobiec testowaniu ich w podróży. W autokarach najnowszych generacji stosowane są zaawansowane rozwiązania elektroniczne, które ułatwiają kierowcy kontrolę nad pojazdem nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

System ABS znajduje się już praktycznie w każdym solidnym autokarze i jego działanie jest dość powszechnie znane – zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania na śliskim podłożu. Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwia poruszanie się pojazdu po śliskiej nawierzchni jest ASR (Anti Skid Regulation). Ten system nie uruchamia się jednak podczas hamowania.

ASR reaguje w sytuacji, gdy pojazd wpada w poślizg podczas płynnej jazdy albo przyspieszania i pomaga kierowcy opanować sytuację, oddziaływając bezpośrednio na układ hamulcowy lub system sterowania mocą silnika – wyjaśnia eksperty z przedsiębiorstwa BO-DO-AG.

Trzecim elektronicznym systemem bezpieczeństwa, którego obecność znacznie poprawia efektywność hamowania, jest EBD. Integruje on działanie systemów ABS oraz ASR i jest stosowany wyłącznie w najnowszych modelach autokarów najwyższej klasy.

Najwyższy komfort podróży autokarem

Idealny komfort nawet bardzo długiej podróży autokarem jest możliwy dzięki wygodnym, regulowanym fotelom i stosowaniu wysokiej jakości wyposażenia dodatkowego. Pojazd, w którym wybieramy się w długą trasę powinien posiadać sprawną klimatyzację oraz WC, co stanowi absolutne minimum. Najlepsze autokary zapewniają podróżnym również dostęp do barku z lodówką, a dla zabicia nudy, np. podczas pokonywania pustkowi lub jazdy w godzinach nocnych – telewizor z DVD.

Materiał partnera