Wymiana części do aut – jak często?

Prawidłowo eksploatowane auto będzie w stanie wytrzymać dalekie przebiegi bez konieczności kosztownych napraw. Wiele zależy od stylu jazdy samego kierowcy, warunków w jakich auto będzie eksploatowane i co najważniejsze – od regularnej wymiany poszczególnych części w samochodzie.

Nie od dziś wiadomo, że nowym samochodem jeździ się bezproblemowo przez pierwsze kilka lat. Wtedy to zaczyna się bowiem prawdziwa eksploatacja samochodu. By ograniczyć wydatki z nią związane warto rzetelnie zaplanować wszelkie działania serwisowe.

Co to są części eksploatacyjne?

Typowe części eksploatacyjne to m.in. opony samochodowe, tarcze/bębny hamulcowe, klocki/szczęki hamulcowe, wszystkie filtry do samochodu i płyny eksploatacyjne, amortyzatory, sprężyny, wahacze oraz wszelkie końcówki elementów zawieszenia. Do podzespołów eksploatacyjnych należą także sprzęgło oraz osprzęt silnika. Niektóre z tych części trzeba wymieniać regularnie.

Kiedy wymieniać części układu hamulcowego?

Prawidłowo eksploatowany układ hamulcowy wytrzymuje przebiegi rzędu 100 tys. km bez konieczności wymiany jego podzespołów. Agresywny styl jazdy, warunki drogowe i częsta jazda po mieście sprawiają jednak, że poszczególne elementy wytrzymują nieco krócej. Kiedy wymienić klocki i tarcze? Cóż, najlepiej ocenić to wizualnie po grubości klocków i tarcz.

Kiedy wymienić filtry samochodowe i płyny?

Filtry i płyny eksploatacyjne należy wymieniać w terminach wskazanych przez producenta samochodu. Wszelkie zapisy znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zwrócić uwagę, że znajduje się tam także zapis, który głosi, że w przypadku trudnych warunków eksploatacyjnych, interwały wymian należy skrócić niemal o połowę. Pamiętajmy przy tym, że trudnymi warunkami nazywa się m.in. jazdę po mieście.
Kiedy wymieniać amortyzatory i pozostałe części zawieszenia?

Elementy zawieszenia wymieniamy w chwili awarii lub zużycia eksploatacyjnego. Usterkę lub zużycie łatwo zdiagnozować – pojawi się nietypowy, niepokojący dźwięk podczas jazdy, który będzie wskazywał na konieczność wymiany. Na szczęście elementy te wytrzymują wysokie przebiegi więc przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów nie powinniśmy się niczym martwić.

Kiedy wymienić sprzęgło?

Prawidłowa jazda samochodem nie odbyłaby się bez sprawnego sprzęgła. Rola tego podzespołu jest bardzo istotna, dlatego warto przyjrzeć się interwałom wymian sprzęgła, a także zwracać uwagę na wyraźne symptomy zużycia się sprzęgła, jak np. ślizganie się sprzęgła.

Jak z pozostałymi akcesoriami?

Nie zapominajmy, że regularnie trzeba wymieniać także takie akcesoria, jak wycieraczki samochodowe i żarówki. Na szczęście to elementy stosunkowo tanie. Warto korzystać jednak z ofert zaufanych sklepów – np. akcesoria samochodowe w sklepie iParts.pl można zakupić w dobrej cenie a od sprawdzonych marek.

Kupiłeś samochód z salonu? Chcesz, by służył w dobrym stanie przez długie lata? Droga do tego nie jest wcale taka trudna. Wystarczy pilnować się zaleceń producenta samochodu względem wymiany poszczególnych części i upewnić się, że części zamienne, to podzespoły najwyżej jakości.

Materiał partnera