Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Dobry warsztat samochodowy powinien zagwarantować dwie rzeczy – wysoki poziom usług oraz uczciwe podejście do klienta. Doradzamy, jak znaleźć mechaników, którzy skupią się wyłącznie na naprawie auta, zamiast kombinować jakby tu naciąć jego właściciela na  lipne koszty naprawy.

Kierowcy rzadko są również mechanikami, dlatego dla większości z nas awaria samochodu oznacza wizytę w warsztacie. Zanim zdecydujemy się jechać do najbliższego mechanika za rogiem, najpierw powinniśmy sprawdzić, czy jego reputacja da nam gwarancję uczciwie wykonanej naprawy. Jak to zrobić?

Wybieraj z polecenia

Najlepiej szukać warsztatów, które cieszą się dobrą opinią klientów. Możesz podpytać sąsiadów i znajomych, czy mogliby polecić dobry warsztat samochodowy, a gdy dostaniesz już kilka typów, sprawdź je dodatkowo w internecie. Szczególnie cenne będą opinie o warsztatach umieszczone na dobrych forach motoryzacyjnych, ponieważ ich moderatorzy nie dopuszczają spamu tworzonego przez marketingowców.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jak warsztat rozlicza swoje usługi. W dobrym warsztacie cennik powinien być przejrzysty, a pracownicy będę potrafili oszacować koszt naprawy samochodu. Oczywiście nie zawsze da się podać koszt naprawy przed spojrzeniem pod maskę, ale jeśli zauważysz,  że mechanik kręci i nie chcę nawet orientacyjnej podać ceny za swoje usługi, to może oznaczać, że próbuje ją zawyżyć. Najlepiej jeśli porównasz ceny z kilku warsztatów, wtedy zorientujesz się, czy kwota jaką usłyszałeś to dużo, czy mało.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki mechanik z tobą rozmawia

Z mechanikami jest trochę tak jak z lekarzami, żeby właściwie ocenić stan „pacjenta” potrzebują szczegółowych informacji o objawach jego choroby. Dlatego, dobry mechanik powinien być dociekliwy. Spyta Cię o to, jak zachowuje się auto w trasie, jak wyglądała jego historia serwisowa i czy są jakieś inne niepokojące symptomy poza usterką, z jaką przyjechałeś. Jeśli zauważysz, że mechanicy zupełnie nie interesują się szczegółami awarii, to mocny znak, że warto poszukać lepszego warsztatu.

Jak dodaje mechanik z profesjonalnego warsztatu samochodowego VISIONPrzy okazji rozmowy, rozejrzyj się jak wygląda warsztat. To czy jest w nim czysto, a wszystkie części leżą na swoim miejscu dużo świadczy o pracujących tam osobach. Pamiętaj też, że w profesjonalnym warsztacie powinny być także nowoczesne urządzenia diagnostyczne. Naprawianie auta w zacofanym zakładzie przypominającym bardziej garaż u sąsiada niż profesjonalną firmę, jest złym pomysłem, zwłaszcza jeśli jeździsz nowym autem naszpikowanym elektroniką.

Spytaj, czy sporządzają protokół zdania

Profesjonalne warsztaty wprowadziły jeszcze jedno udogodnienie, które pozwala Ci uniknąć innych uszkodzeń, niż te z którymi przyjechałeś. Jest to protokół zdania, gdzie opisujesz stan techniczny, zawartość auta, jego przebieg i stan paliwa. Powinien się tam również znaleźć zakres planowanych prac i ich orientacyjna cena. Jego sporządzenie, da Ci pewność, że nikt nie chce Cię oszukać. A jeśli nawet do tego dojdzie, będziesz miał dokument, który pozwoli Ci dojść Twoich praw w sądzie.

Materiał partnera