jazda samochodem

Współwłasność pojazdu – jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Współwłasność pojazdu jest w Polsce dość popularnym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na możliwość obniżenia składki za ubezpieczenie OC. Z punktu widzenia młodych i mniej doświadczonych kierowców, ma ona ogromne zalety. Jakie są natomiast wady tego rozwiązania? W jaki sposób zarejestrować pojazd jako współwłasność? Gdzie szukać najtańszego ubezpieczenia pojazdu?

 

Rejestracja samochodu na zasadzie współwłasności

Najprostszym sposobem na zarejestrowanie samochodu jako współwłasności jest jego wspólne kupno. Wówczas na umowie muszą się znaleźć dane obu współwłaścicieli oraz ich podpisy. Potem wystarczy zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Najpóźniej w dniu rejestracji należy także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W praktyce korzysta się wówczas ze zniżek przysługujących bardziej doświadczonemu kierowcy.

Jeśli kolejny kierowca ma być dopisany do dowodu rejestracyjnego, sytuacja wygląda nieco inaczej. Konieczne jest przygotowanie umowy odsprzedaży części pojazdu lub sporządzenie aktu darowizny. Od tej ostatniej należy odprowadzić podatek, chyba że obaj współwłaściciele są ze sobą blisko spokrewnieni. Podatków unikną też współmałżonkowie posiadający wspólnotę majątkową.

 

Współwłasność pojazdu jako sposób na obniżenie składki OC

Główną motywacją do współwłasności pojazdów w Polsce jest chęć obniżenia składki OC, bo dla młodych i mniej doświadczonych kierowców jest ona z reguły znacznie wyższa. Według tradycyjnego modelu, kierowcy zaliczani do tej grupy dzielą auto ze starszym członkiem rodziny, na przykład rodzicem lub dziadkiem. W skrajnych przypadkach składka za ubezpieczenie OC jest nawet kilka razy niższa od oferty, na jaką w przeciwnym razie musiałby się zdecydować młody kierowca.

 

Współwłasność pojazdu, czyli wyższe ryzyko z utraty zniżek

Współwłasność samochodu w kontekście obniżenia składek na ubezpieczenie OC to jednak broń obosieczna. Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że jeśli jeden z kierowców spowoduje wypadek drogowy, zniżki ubezpieczeniowe utracą wszyscy właściciele pojazdu. Z tego punktu widzenia współwłasność stanowi więc dość ryzykowne rozwiązanie. Dla niektórych właścicieli kolejną jego wadą bywa zwiększona liczba formalności przy późniejszej sprzedaży samochodu. Każda decyzja wymaga zgody i podpisu wszystkich współwłaścicieli samochodu.

 

Najkorzystniejsze ubezpieczenie kupowane online

Czy, biorąc pod uwagę ryzyko utraty zniżek, współwłasność rzeczywiście stanowi korzystne rozwiązanie? To kwestia indywidualna i na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Niezależnie od tego, czy młody kierowca, kupując samochód, zdecyduje się na współwłasność, istnieją jeszcze inne metody obniżenia składki na ubezpieczenie OC lub inne polisy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule poradnikowym dostępnym pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Przed podjęciem decyzji o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego najlepiej zapoznać się z jak największą liczbą ofert. Umożliwia to porównywarka internetowa Kioskpolis.pl. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi nieco inną politykę cenową, dlatego różnice w wysokości składki bywają naprawdę duże.

Materiał partnera