lakierowanie samochodow

Urządzenia stosowane do lakierowania samochodów

Praca lakiernika samochodowego polega na zabezpieczaniu karoserii auta przed korozją, ale także także na wykonywaniu napraw blacharskich. Reperacje karoserii skorodowanej lub uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji wymagają od lakiernika stałego pogłębiania wiedzy i umiejętności, staranności i precyzji, a także fachowego sprzętu.

Wykonywanie zawodu blacharza-lakiernika wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, ponieważ lakiernik samodzielnie ocenia stan karoserii i wybiera niezbędne metody naprawy – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Auto Efekt.

Niejednokrotnie, poza nakładaniem lakieru na karoserię, konieczne jest także wyrównywanie blachy, szlifowanie i lakierowanie, a tylko dzięki fachowemu i indywidualnemu podejściu do każdego samochodu można można uzyskać efekt estetyczny i trwały.

Narzędzia w pracy lakiernika

Przed rozpoczęciem lakierowania auto należy przygotować, a mówiąc fachowo – rozbroić. Rozbrajanie polega na wymontowywaniu lub zabezpieczaniu przed natryskiem elementów takich jak koła, szyby, siedzenia czy lampy, a także na oczyszczaniu blachy z nagromadzonych zanieczyszczeń i rdzy. Na tym etapie blacharz-lakiernik posługuje się przede wszystkim prostymi narzędziami, takimi jak polerki, szlifierki i inne przyrządy stosowane w każdym warsztacie mechaniki samochodowej.

Wyposażenie specjalistyczne w lakierni

Najważniejszym sprzętem w każdej lakierni jest odpowiedni kompresor o mocy wystarczającej, by zapewnić pożądane ciśnienie podczas lakierowania nawet na kilku stanowiskach pracy jednocześnie. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia zakładu lakierniczego są pistolety natryskowe: do lakierów bazowych, do podkładów i gruntów, do szpachlówek, a czasem także pistolety dekoracyjne i do natrysku elektrostatycznego.

Przydatny jest także mieszalnik oraz własna destylarnia, która umożliwia przynajmniej częściowe odzyskiwanie zużytych rozpuszczalników – z korzyścią dla finansów lakierni i środowiska jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup promiennika podczerwieni, który przyspiesza wysychanie świeżej warstwy lakieru. Bardzo praktycznym elementem dodatkowego wyposażenia są specjalne urządzenia do mycia pistoletów lakierniczych – mówi ekspert z serwisu Auto Efekt.

Oprócz zaopatrzenia lakierni w te najważniejsze sprzęty i urządzenia warto stale poszukiwać nowych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają pracę oraz pozwalają na łatwiejsze i jeszcze bardziej dokładne lakierowanie karoserii samochodowej.

Materiał partnera