smart

Sztuka wyboru. Smart nowy czy używany?

Samochody marki smart to idealna propozycja dla mieszkańców wielkich miast. Zwrotność, bezpieczeństwo i nadzwyczajna trwałość pojazdów kontrastuje z ich drobną, niepozorną sylwetką. Nowiutkie egzemplarze smarta kosztują dość sporo, używane da się nabyć już za 20-25 tys. złotych. Czy oznacza to, że lepiej postawić na model ,,z drugiej ręki”? Tak naprawdę, wiele zależy od osobistych preferencji.

Cena ma znaczenie

Nie da się ukryć, że kwestie cenowe decydują o pomyślności transakcji – zwłaszcza w przypadku samochodu, który jest dobrem luksusowym. Nowy smart to gwarancja jakości, potwierdzonej znakiem renomowanego koncernu Daimler-Benz. Jakość ta ma swoją wartość. Standardowe, salonowe modele smart fortwo, można zakupić za ok. 45 tys. złotych. Wydatek ten rośnie wraz z doborem poszczególnym elementów wyposażenia i wariancji konstrukcyjnych. Niekiedy, kwota pachnącego świeżością smarta przekracza poziom 70 tys. złotych.

Na drugim biegunie stoją modele używane, często o połowę tańsze, gdzie ceny ok. 25 tys. złotych nie stanowią zaskoczenia. Oczywiście mamy tu do czynienia z autem o zdefiniowanych standardach i stylistyce oraz – co jeszcze ważniejsze – o określonym stopniu eksploatacji, który nie zawsze da się zweryfikować. Ryzyko zakupowe można zminimalizować, korzystając z wyszukiwarki samochodowej, umieszczonej na stronie autoryzowanego dealera, np. warszawskiego smart center.

Możliwości ofertowe

Odwiedziny w salonie, to możliwość nabycia smarta w wersji całkowicie odpowiadającej naszym potrzebom. Nie chodzi tylko o wybór między modelami fortwo, forfour i cabrio. To także przywilej doboru wyposażenia, czyniącego nasz pojazd bardziej sportowym, czy luksusowym. Dużym wzięciem cieszą się wersje BRABUS. Oczywiście nie zapewniają one osiągów na miarę Mercedesów, jednak silnik o parametrach 102 KM i 147 Nm spokojnie wystarczy, by auto przekroczyło setkę w mniej niż 10 sekund.

Na rynku wtórnym największą popularnością cieszą się smarty coupé. Nieco cięższe do znalezienia są smarty cabrio z brezentowym dachem oraz niszowy model smart ED z napędem elektrycznym (jego nowa wersja zadebiutuje w salonach wiosną/latem 2017 r.). Poszukiwania optymalnego samochodu to oddzielna, często problematyczna kwestia. Naprawdę trudno znaleźć używanego smarta, który sprosta naszym wymaganiom, zwłaszcza wersję sygnowaną przez BRABUS-a. Salon w tym wypadku okaże się niezastąpiony.

Sprawdź, co kupujesz

Czy mały samochód, to gwarancja niewielkiej liczby problemów? Tak, o ile wybierzemy smarta najnowszego. Do najlepiej ocenianych, zalicza się egzemplarze wykonane po 2009 roku. Charakteryzują się one najwyższą jakością akcesoriów, części i mechaniki. W smart center w Warszawie, można przekonać się o tym namacalnie, oglądając modele z bliska i udając się na jazdę próbną.

Starszym, używanym modelom smarta, warto poświęcić jeszcze więcej uwagi. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić stan techniczny takich elementów, jak rozrusznik, pasek klinowy czy mechanizmy hamulca postojowego. Dokładny przegląd samochodu to konieczność, pozwalająca na diagnozę ewentualnych usterek. Podejmij decyzję w stylu ,,smart” i – niezależnie od tego, czy zakupujesz model nowy, czy używany – ciesz się przyjemną i bezpieczną jazdą!

Materiał partnera