Samochód zastępczy z OC sprawcy – Skorzystaj z wypożyczalni samochodów

Dla bardzo dużej grupy osób samochód jest nieodłącznie związany z codziennym funkcjonowaniem – niektórzy wykorzystują go jako narzędzie pracy, gdy ich zawód wymaga mobilności, dla innych jest on praktycznie jedyną formą transportu, jeszcze inni po prostu cenią sobie wygodę płynącą z jazdy autem. Niezależnie od tego jak wykorzystujemy auto, jego zniszczenie w wyniku wypadku jest bardzo poważnym utrudnieniem. Jeśli wypadek został spowodowany przez innego kierowcę, rozsądnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta zastępczego z OC sprawcy.

Na czym polega usługa wynajmu auta z OC sprawcy?

Jeśli w wyniku wypadku spowodowanego przez innego kierowcę nasze auto uległo zniszczeniu, które uniemożliwia jazdę, przysługuje nam prawo wynajęcia auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela OC sprawcy. Nie jest istotne, czy jesteśmy firmą i samochód jest nam niezbędny do prowadzenia działalności, czy też korzystamy z auta jako osoba prywatna – ubezpieczyciel sprawcy nie może argumentować, że codzienne czynności takie jak dojazd do pracy, szkoły, czy robienie zakupów możemy wykonywać przy pomocy transportu publicznego.

Jak wygląda procedura wypożyczenia auta?

Wypożyczenie samochodu zastępczego z OC sprawcy jest bardzo proste i nie wymaga z naszej strony dopełnienia wielu formalności. Wystarczy udać się do wybranej przez nas wypożyczalni i wypełnić oświadczenie o ponoszeniu strat – materialnych lub moralnych – w wyniku uszkodzenia naszego auta z winy innego kierowcy, a następnie wybrać odpowiedni samochód zastępczy. Wszelkie pozostałe kwestie formalne załatwia wypożyczalnia w kontakcie z ubezpieczycielem sprawcy.

Na jaki okres można wynająć auto zastępcze?

Prawo do korzystania z auta zastępczego przysługuje nam na cały okres, w którym nasze własne auto jest wyłączone z użytku i czeka na naprawę. Nie ma znaczenia ile czasu zajmuje naprawa, ani czy na jej przedłużenie wpływają dodatkowe czynniki (np. sprowadzanie części czy kolejka do mechanika) – koszt wynajmu przez cały okres pokrywa ubezpieczyciel.

Czy istnieją jakieś limity dla osoby korzystając z auta zastępczego?

Ubezpieczyciel nie ma prawa narzucać poszkodowanemu żadnych limitów dotyczących korzystania z auta, np. limitu kilometrów czy godzin, w których można korzystać z samochodu.

Czy jest możliwość wypożyczenia motocykla zastępczego?

Jeśli w wyniku wypadku uszkodzeniu uległ nasz motocykl, możemy również korzystać z motocykla zastępczego na takich samych zasad jak w przypadku samochodu. Usługę taką oferuje firma Abacus Car Rental, prowadząca pierwszą w Polsce sieciową wypożyczalnię motocykli.

 

Materiał partnera