samochod-dla-poczatkujacych

Samochód dla początkujących – najlepsze auto dla nowicjuszy

Wejście w posiadanie pierwszego samochodu to jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w życiu każdego młodego człowieka. Nie ma znaczenia, czy auto zostało kupione za własne oszczędności, czy może było prezentem – to właśnie z nim wiążemy najwięcej wspomnień, dlatego warto zadbać, by było co wspominać.

Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego auta?

Nie ulega wątpliwości, że wielu początkujących kierowców podczas zakupu pierwszego samochodu kieruje się głównie jego ceną – jest to w pełni zrozumiałe, gdyż osoby młode, często dopiero zaczynające karierę zawodową nie mają zbyt wielu oszczędności i rzadko mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu. Dlatego dominuje wśród nich trend na kupno samochodu z rynku wtórnego. I choć ich cena najczęściej wynosi kilka tysięcy złotych, to warto pamiętać, żeby zachować pewną rezerwę gotówkową na pokrycie przyszłych napraw oraz wymianę niektórych części już na samym początku eksploatacji – w używanych autach prawie na pewno konieczna jest wymiana pasków rozrządu, filtrów, oleju oraz ogumienia. Ponadto warto pamiętać, że młodzi kierowcy nie dostają żadnych zniżek na ubezpieczenia, dlatego nie warto przeznaczać wszystkich oszczędności na zakup auta.

Drugą, istotną kwestią – szczególnie w przypadku aut używanych – jest ocena łatwości eksploatacji i napraw. Chodzi o to, że wybierając popularne modele, np. Fiata Pandę, Toyotę Yaris czy Volkswagena Golfa nie będziemy mieli raczej problemów ze znalezieniem części zamiennych do nich, a tym samym koszty naprawy będą znacznie niższe, niż w przypadku np. Saaba 900, który sam w sobie jest tani, jednak drogi w utrzymaniu.

Przykładowe modele dla młodego kierowcy

Niektóre modele aut cieszą się na polskim rynku szczególną popularnością. Większość z nich łączy niska cena, niskie koszty eksploatacji, prosta, łatwa w utrzymaniu konstrukcja oraz raczej niewielkie rozmiary – są to więc idealne auta dla młodego kierowcy, który zwykle nie ma potrzeby przemierzania dziesiątek kilometrów dziennie, ani przewozu gabarytów czy wielu pasażerów. Wśród takich aut wymienić należy wspomniane już Fiata Pandę, Toyotę Yaris oraz Volkswagena Golfa, a ponadto między innymi Forda Ka, Renault Clio, Mitsubishi Colta, Volkswagena Polo, Toyotę Corollę oraz Fiata Seicento. Część z tych modeli jest wykorzystywana podczas kursów jazdy (np. Szkoła Jazdy Manewr we Wrocławiu posiada w swojej flocie między innymi Toyotę Yaris, oraz Renault Clio), dlatego też wielu kierowców decyduje się początkowo na zakup modelu, który już zdążyli poznać.

Materiał partnera