skrzynie ladunkowe

Rodzaje pokryw skrzyni ładunkowej do pick-upów

Samochody typu pick-up nie są co prawda często spotykane na polskich drogach, jednak bardzo użyteczne – duża skrzynia umieszczona za kabiną pasażerską umożliwia przewożenie dużych ładunków. Dlatego głównymi użytkownikami aut tego rodzaju są mobilni przedsiębiorcy, których praca wymusza przewożenie znacznej ilości sprzętów i materiałów. Niestety, skrzynia ładunkowa ma jeden minus – jest otwarta, a więc nie jest w stanie zabezpieczyć przewożonych przedmiotów przed kradzieżą czy wpływem czynników atmosferycznych. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż odpowiedniej pokrywy.

Rodzaje pokryw do pick-upów

Typów pokryw do skrzyń ładunkowych pick-upów jest kilka – jedną z firm, specjalizujących się w ich produkcji, sprzedaży i montażu jest firma KMG Bielsko-Biała. W jej ofercie znajdziemy pokrywy:

  • Standardowe podnoszone do pionu
  • Otwierane na boki

Różnica między nimi jest widoczna już po samej nazwie – pierwsza z nich składa się z jednego skrzydła, podnoszonego za pomocą siłowników pneumatycznych w kierunku kabiny pasażerskiej, druga z kolei z dwóch, symetrycznych skrzydeł, podnoszonych w kierunku obu boków skrzyni. W ich przypadku nie ma konieczności zastosowania siłowników. Są to dwa podstawowe rodzaje skrzyni. Można je podzielić na mniejsze kategorie, np.

  • pokrywy montowane na stałe
  • pokrywy przeznaczone do szybkiego demontażu
  • pokrywy z orurowaniem zakabinowym

Pokrywy montowane na stałe nie są oczywiście elementem, którego nie można już zdjąć z auta – po prostu będzie to wymagało więcej czasu i wysiłku, niż w przypadku pokryw o szybkim demontażu. Orurowanie pozwala wykorzystać pokrywę jako dodatkową przestrzeń bagażową (jej nośność wynosi około 100 kilogramów), a ponadto pozytywnie wpływa na estetykę pojazdu.

Wszystkie rodzaje pokryw wykonywane są aluminiowej blachy ryflowanej o grubości 2 mm i osadzone na ramie aluminiowej, wykonanej z profilów 40×40 mm. Ponadto są wyposażone w uszczelki, zabezpieczające wnętrze przed wodą, zamek na zatrzask otwierany przy pomocy kluczyka oraz blokadę zabezpieczającą tylną burtę skrzyni ładunkowej przed niepożądanym otwarciem.

Materiał partnera