pasy klinowe

Rodzaje pasów klinowych

Wentylator chłodnicy, alternator klimatyzacji i pompa wspomagania układu kierowniczego w silnikach aut, a także szlifierki, mechanizmy do obróbki drewna czy małe elektrownie wodne – we wszystkich tych urządzeniach znajdują się pasy klinowe. Istnieje jednak wiele rodzajów pasów klinowych, które w zależności od swojej budowy mają zastosowanie w innych rodzajach urządzeń.

Z czego składa się pas klinowy?

Główną funkcją pasów klinowych jest napędzanie energią różnych mechanizmów, dlatego ich współczesne wykorzystanie jest bardzo szerokie. Pas klinowy składa się z linek stalowych, gumy lub kauczuku i tkaniny gumopodobnej. Są to trzy warstwy wykonane z różnych materiałów, a wszystkie zawinięte są w taśmę płócienną zwulkanizowaną. Dzięki temu pasy klinowe są wytrzymałe, elastyczne i nisko rozciągliwe. Poza tym koszt ich wyprodukowania jest niewielki, a odpowiednia budowa zapewnia cichą pracę całego urządzenia.

Zastosowanie pasów klinowych

Wariant pasa klinowego zależy przede wszystkim od wymagań, jakie muszą spełniać w swojej pracy. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:

Pasy klinowe klasyczne

Stosowane są w budowie maszyn przemysłowych, idealnie nadają się do ciężkich napędów.

Pasy klinowe uzębione

Używane w budowie napędów pojazdów roboczych, do przenoszenia mocy z silnika spalinowego na pompy wodne, prądnice, tokarki, rozruszniki oraz wentylatory.

Pasy klinowe dwustronnego działania

Przeznaczone do pracy w napędach, w których więcej kół pasowych znajduje się na jednej płaszczyźnie i następują zmiany kierunku obrotów – stosuje się je m.in. w prasach, prądnicach, szlifierkach, przenośnikach łańcuchowych oraz taśmowych.

Pasy zespolone

Stosowane w kompaktowych napędach o wysokich obciążeniach, przy małych średnicach kół oraz innych szczególnych rozwiązaniach w przemyśle budowy maszyn oraz w przemyśle motoryzacyjnym.

Jak zapewnić żywotność pasów klinowych?

Należy pamiętać, że nieodpowiednia eksploatacja pasów klinowych może doprowadzić do zmniejszenia ich żywotności – podkreśla doradca z firmy Agro-Hurt oferującej swoim klientom szeroką paletę wyrobów technicznych i gumowych. Rodzaj pasa klinowego powinien być dobrany odpowiednio do sposobu zastosowania, a ich stan i zużycie – regularnie sprawdzany. Zbytnia eksploatacja pasa klinowego prowadzi do jego zerwania, dlatego należy go należycie konserwować, aby zapewniał długą pracę.

Materiał partnera