Rodzaje kombajnów rolniczych

Prace ręczne podczas żniw możemy dziś oglądać już jedynie na obrazach Chełmońskiego. Podstawowym narzędziem rolnika podczas pracy na roli stały się kombajny rolnicze. Tym bardziej, że dzisiejsza technologa niezwykle ułatwia pracę. W zależności od potrzeby należy wybrać taki model, który będzie spełniał nasze wymagania – a to niemała sztuka. Pomoże nam w tym poniższy artykuł.

Kombajn zbożowy

Ten rodzaj kombajnu składa się z sekcji żniwnej, zespołu transporterów, sekcji zbierającej, maszyn czyszczących i oddzielających oraz zbiornika. To jedna z najczęściej stosowanych maszyn rolniczych. Każdy rolnik, który jest właścicielem wielu hektarów, jest właścicielem tego typu kombajnu. Bardzo przyspiesza pracę podczas żniw, dzięki czemu osoba, która je wykonuje, nie męczy się aż tak bardzo, jak w przypadku żniw ręcznych.

Kombajn do ziemniaków i cebuli

Ten rodzaj kombajnu jest podczepiany pod ciągnik rolniczy. Jest on pomocny podczas zbiorów cebuli dzięki zamocowanemu, głębokiemu elementowi kopiącemu. Cebula, która zostanie zebrana, jest umieszczana w specjalnych zbiorniku we wnętrzu kombajnu. To niezwykle przydatne urządzenie dla osób sprzedających cebulę do sklepów. Taka sama zasada istnieje w przypadku ziemniaków, jednak różnica polega na możliwości dołączenia specjalnej części czyszczącej ziemniaki z ziemi i wszelkiego brudu, który znajduje się na jego powierzchni.

Kombajn do buraków

Dzięki takiemu urządzeniu możemy z łatwością wykopywać na przykład buraki cukrowe. To urządzenie dodatkowo oczyszcza plony z bruzd i oddziela korzenie od liści. Przykładem tego rodzaju produktu może być kombajn NEPTUN.

Kombajn do marchwi

Istnieją dwa przykłady tego typu kombajnu. Pierwszy z nich, podobnie do kombajnu na cebulę i ziemniaki wykopuje marchew i transportuje ją na przyczepę. Drugi rodzaj natomiast wykopuje marchew i liście układa w taki sposób, że są ścinane przez dołączone ostrza. Następnie transportuje marchew na przyczepę. To niesamowite ułatwienie dla ludzi, którzy sprzedają marchew do sklepów spożywczych.

Jak więc widzimy, wydajną pracę zapewni nam odpowiedni sprzęt – zatem jego wybór to już połowa sukcesu. Przed zakupem warto oczywiście dodatkowo skonsultować się ze specjalistami, np. firmą Agromarket.

Materiał partnera