felgi samochodowe

Rodzaje felg samochodowych

Felgi są niezbędnymi elementami konstrukcyjnym każdego samochodu – stanowią one podstawę, na której montuje się opony. Mają ona również duże znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności układu hamulcowego – umożliwiają jego chłodzenie – oraz estetyki auta. Felgi możemy podzielić na kilka rodzajów. Głównym kryterium stosowany przy ich klasyfikacji jest materiał, z którego zostały one wyprodukowane

Felgi stalowe

Najczęściej spotykane, szczególnie w przypadku starszych aut. Ich główną zaletą jest niska cena oraz wysoka dostępność – nie będziemy mieli praktycznie żadnych problemów z zakupem nowych stalówek. Felgi stalowe są z reguły bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju odkształcenia mechaniczne, niż felgi aluminiowe, z drugiej strony jednak są bardziej podatne na wilgoć, powodującą korozje oraz tak zwane czynniki agresywne, czyli między innym sól obecną na drogach w okresie zimowym. Kolejnym minusem felg stalowych jest fakt, że całość obręczy jest zabudowana, co niesie za sobą następujące konsekwencje – po pierwsze obniżoną estetykę kół (jeśli zależy nam na tym, by nasz wóz dobrze się prezentował, powinniśmy zainwestować w kołpaki),  po drugie znacznie gorsze schładzanie układu hamulcowego.

Felgi aluminiowe

Potocznie nazywane są alufelgami. W oczy od razu rzuca się ich wyjątkowo estetyczna konstrukcja – prezentują się na tyle dobrze, że nie ma potrzeby montowania na nich kołpaków. Wśród dostępnych na rynku alufelg z łatwością znajdziemy zarówno te eleganckie, przeznaczone do luksusowych aut, jak i sportowe, nadające autu drapieżnego wyglądu. Ożebrowanie felgi sprawia, że układ hamulcowy jest lepiej chłodzony i wolniej się zużywa. Aluminium nie poddaje się korozji, zaś dzięki zastosowaniu warstw ochronnych wykonana z niego felga jest również odporna na działanie czynników agresywnych. Nie ma jednak róży bez kolców – felgi aluminiowe są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak odkształcenia czy otarcia, szczególnie dotyczy to kół z oponami o niskim profilu. Dużym minusem jest ponadto znacznie wyższa niż w przypadku felg stalowych cena.

Poza rodzajem materiału, felgi można podzielić również biorąc pod uwagę ich budowę (jednoczęściowe, dwuczęściowe czy hybrydowe) a także metodę produkcji. Najpowszechniej dostępne są tradycyjne felgi odlewane, jednak produkty wytwarzane przy pomocy nowocześniejszych metod, czyli kucia lub rolowania charakteryzują się lepszymi parametrami i pozytywnie wpływają na komfort prowadzenia auta. Szeroki wybór felg różnych rodzajów znajdziemy w ofercie firmy Speedgum.

Materiał partnera