Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną w busie?

Choroba lokomocyjna – duża uciążliwość w podróżach. Co jest przyczyną złego samopoczucia i dyskomfortu w trakcie przemierzania kilometrów zwłaszcza busem. Poznaj objawy choroby lokomocyjnej i dowiedz się w jaki sposób można sobie radzić z jej objawami podczas jazdy busem?

Co leży u podstaw choroby lokomocyjnej?

Gdzie tkwi sedno w występowaniu choroby lokomocyjnej, tzn. gdzie można szukać przyczyny jej występowania? Otóż, u podstaw tej nieprawidłowości leży brak synchronizacji
w przekazywaniu informacji przez błędnik, który jest odpowiedzialny – najprościej rzecz ujmując – za stan równowagi. Kłopoty z błędnikiem najczęściej uwidaczniają się podczas podróży samochodem i busem czy autokarem.

Objawy choroby lokomocyjnej

Do fundamentalnych oznak choroby lokomocyjnej zalicza się przede wszystkim zawroty głowy, nudności, szum w uszach. Bardzo często towarzyszą temu wymioty. Nierzadko taki stan rzeczy utrzymuje się w sytuacji, nierównomiernej jazdy czy też na nierównym podłożu. Nie sprzyja łagodzeniu objawów nagła zmiana prędkości, czyli przyspieszanie i gwałtowne hamowanie. Do czynników sprzyjających zalicza się także specyficzne zapachy w busie. Warto zapoznać się z opiniami na temat czystości w busach i skorzystać ze sprawdzonego przewoźnika, w szczególności na długich wyjazdach krajowych czy też zagranicznych.

Przeciwdziałanie chorobie lokomocyjnej

Jak sobie radzić z objawami choroby lokomocyjnej? Otóż, jeśli mamy świadomość, że podczas zbliżającej się podróży możemy poczuć dyskomfort wynikający z naszych skłonności do złego samopoczucia, warto zapobiec temu jeszcze przed wyjazdem. Przede wszystkim trzeba zadbać o lekkie posiłki spożywane wcześniej. Można zażyć dostępne w aptekach tabletki sprzyjające niwelowaniu symptomów choroby lokomocyjnej. Podczas podróży zaleca się wstrzymywanie od czynności, które przyczyniają się do natężenia odczuwania dyskomfortu i niechcianych objawów. Do czynności tych zalicza się np. czytanie, jedzenie tłustych czy słodkich przekąsek. Należy wybrać siedzenie w busie oddalone od bezpośredniego styku z kołami. Przykładowe czynności to podstawy, które przyczynią się do zwiększenia odczuwania komfortu jazdy poprzez eliminację możliwych do odczuwania objawów choroby lokomocyjnej.

Materiał partnera