Oszczędzaj – wybierz gaz płynny

Gaz płynny (LPG) na dobre zadomowił się w naszych samochodach i domach. Zadowolonych użytkowników przybywa. Co to jest gaz ziemny i skąd się bierze? Dlaczego tak chętnie przestawiamy się na to źródło energii? Sekret tkwi w niskiej cenie, ale to nie jedyny powód, dla którego LPG wygrywa z innymi tradycyjnymi źródłami energii.

Zalety gazu płynnego

Gaz płynny, czyli LPG (Liquefied Petroleum Gas) to powszechnie znany i stosowany propan-butan. Ponieważ jest on przechowywany w butlach pod ciśnieniem, jest w ciekłym stanie skupienia. Jako źródło energii jest wyjątkowo wszechstronny i wygodny.

LPG pozyskuje się w procesach rafinacji ropy naftowej jako produkt uboczny, a ponadto wydobywa się ze złóż gazu ziemnego. W Polsce obowiązują dwie normy dotyczące gazu płynnego, stąd też gaz stosowany jako opał i LPG napędowy to dwie różne substancje, które nie mogą być stosowane zamiennie.

Zastosowania i zalety gazu płynnego

Gaz ziemny znany jest już od ponad 100 lat. Doczekał się wielu zastosowań. Jest używany w urządzeniach grzewczych, stanowi źródło ognia w urządzeniach kuchennych zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych, stosuje się go jako autogaz do napędzania samochodów, stanowi paliwo podczas prac dekarskich, instalacyjnych i przy obróbkach metali, a także podczas prac produkcyjnych w fabrykach. Jest także gazem nośnym w aerozolach.

Tak różnorodne i szerokie zastosowanie LPG wynika z jego licznych zalet, wśród których najważniejsze są: niska cena oraz wygoda użytkowania.

Gaz płynny stosowany jako paliwo w samochodach jest około 45% tańszy od benzyny bezołowiowej (dane dla Polski). Zbiornik jest lekki, a przystosowanie standardowego silnika jest stosunkowo proste. Instalacja LPG to inwestycja, która szybko się zwraca. Dodatkowo LPG jest czystym paliwem, porównując emisję spalin z płynnego gazu i benzyny.

Gaz płynny może być alternatywą także podczas ogrzewania domu. Potrzebny jest do tego piec lub kocioł gazowy, pompa ciepła lub podgrzewacz gazowy. Obecnie możliwe jest wykorzystanie LPG nie tylko do gotowania i ogrzewania, ale też produkcji prądu na potrzeby domu. Dla większej wydajności ogrzewanie gazowe dobrze jest łączyć z alternatywnym źródłem energii, np. panelami słonecznymi. W porównaniu z innymi metodami opału gaz ziemny jest nie tylko wyjątkowo tani, ale też znacznie bardziej przyjazny środowisku. Zaufanym dostawcą autogazu, butli i gazu grzewczego jest firma Gal-Gaz.

Materiał partnera