Opony letnie a zimowe – czym się różnią? Kategoria Data Stars

Opony to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów każdego samochodu, ponieważ to właśnie dzięki nim dany pojazd ma styczność z podłożem. Odpowiedni ich stan oraz rodzaj w znacznym stopniu wpływa więc zarówno na przyczepność, jak i bezpieczeństwo samej jazdy. To właśnie między innymi dlatego wraz z nadejściem zimy oraz lata, należy wymieniać ogumienie na to, które będzie przystosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Jakie więc są różnice między ogumieniem zimowym a letnim?

Kierowcy posiadający duże doświadczenie zazwyczaj bez większego problemu są w stanie odróżnić  zimowe opony Plusgum od letnich. Rzeczą, która odróżnia je już na pierwszy rzut oka jest z całą pewnością inny kształt bieżnika.

Opony zimowe charakteryzują się o wiele agresywniejszą oraz ponacinaną wieloma lamelkami rzeźbą, dzięki której zapewniają one wysoką przyczepność nawet podczas jazdy po śniegu i błocie pośniegowym. Natomiast w przypadku opon letnich o wiele ważniejszą kwestią jest uzyskanie możliwie jak największego kompromisu pomiędzy powierzchnią styku ogumienia z podłożem a tym, w jaki sposób bieżnik radzi sobie z odprowadzaniem wody.

Różnica w składzie mieszanki gumy

Jednak rzeczą, która różni od siebie te dwa rodzaje opon i jest całkowicie niewidoczna, jest skład mieszanki gumy. Ogumienie, którego przeznaczeniem jest jazda podczas sezonu letniego, produkowane jest ze sztywniejszej gumy, która powinna być wysoce odporna na pracę w bardzo wysokich temperaturach. Tego typu materiał nie będzie się więc nadawał w przypadku opon zimowych, ponieważ podczas ujemnych temperatur guma ta staje się coraz twardsza, co drastycznie zmniejsza przyczepność.

„Zimówki” wykonywane są więc z mieszanek gumy, które nawet w przypadku mrozów zachowują wysoki poziom elastyczności. Ich wady pojawiają się natomiast, gdy robi się zbyt ciepło – upały sprawiają, że guma staje się zbyt miękka, co sprawia, że opony zaczynają zużywać się w bardzo krótkim czasie, a samo prowadzenie samochodu przestaje być stabilne i komfortowe.

Materiał partnera