krople deszczu na szybie

Niewidzialna wycieraczka, czyli skuteczny sposób na zwiększenie komfortu jazdy w deszczu

Hydrofobowość to zdolność cząsteczek wielu kosmetyków samochodowych do odpychania od siebie cząsteczek wody. Ową zdolność producenci preparatów auto detailingowych wykorzystują do tworzenia takich produktów jak na przykład niewidzialna wycieraczka, która zdecydowanie zwiększa komfort poruszania się autem w deszczową pogodę. Czym jest, jak to robi i dlaczego warto zdecydować się na jej zakup?

Czym jest i jak działa niewidzialna wycieraczka?

Preparat, jakim jest niewidzialna wycieraczka, to substancja chemiczna, którą rozprowadza się zazwyczaj na szybie czołowej auta. Można ją również aplikować na powierzchnię lusterek i szyb bocznych, a także szybę tylną. Tworzy spójną powłokę hydrofobową, która skutecznie rozprasza krople deszczu, gdy te znajdą się na warstwie preparatu. Pęd powietrza spycha kropelki wody szybko i skutecznie, dzięki czemu można ograniczyć użycie standardowych wycieraczek do minimum podczas jazdy w mieście.

Przy prędkościach osiąganych na drogach ekspresowych czy autostradach można w ogóle zrezygnować z używania wycieraczek standardowych. Pęd powietrza będzie bowiem tak silny, a wycieraczka w płynie tak wydajny, że krople zostaną usunięte z szyby w mgnieniu oka.

Tradycyjne wycieraczki mechanicznie spychają nadmiar wody z szyby. Są stosunkowo wydajne, ale ich długotrwała praca męczy wzrok kierowcy. Poza tym w pewnym momencie, kiedy na szybie prócz wody osiada także kurz i inne zanieczyszczenia, standardowe wycieraczki mogą nie być zbyt wydajne. Będą nie tyle spychać nadmiar wody i brudu, ile rozmazywać go po całej powierzchni szyb. Niewidzialna wycieraczka natomiast ograniczy użycie standardowych wycieraczek do minimum. Wpłynie także pozytywnie na komfort jazdy, a także podniesie poziom bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy w deszczu.

Niewidzialna wycieraczka – w jaki sposób przygotować szyby do jej aplikacji?

Przed rozpoczęciem aplikacji preparatu należy dokładnie umyć szyby, które pokryjepreparat niewidzialna wycieraczka później warstwa hydrofobowa produktu. Od prawidłowego oczyszczenia szyby zależeć będzie późniejsza efektywność niewidzialnej wycieraczki. Jeśli na powierzchni szyby znajdują się pozostałości organiczne, na przykład w postaci owadów czy fragmentów materiału roślinnego, należy je zdjąć z pomocą substancji do usuwania tego typu zabrudzeń.

Gdy szyba jest umyta, należy oczyścić ją z wszelkich tłustych pozostałości. Odtłuszczanie jest niezbędne do tego, aby powierzchnia hydrofobowa tworzona przez preparat była równa i żywotna. Jest to ostatni etap przygotowań, a gdy dobiegnie końca, można zająć się aplikowaniem preparatu na szybę. Aplikacja wygląda w przypadku większości preparatów podobnie, ale warto przed rozpoczęciem rozprowadzania produktu przeczytać instrukcję od producenta, którą zawiera każdy środek.

Najczęściej preparat po prostu nakłada się na aplikator, którym rozprowadza się go po powierzchni szyby ruchami krzyżowymi. Należy pokryć całą szybę preparatem, odczekać przewidziany przez producenta czas, a następnie usunąć nadmiar środka za pomocą szmatki z mikrofibrą. Powłoka zwiąże się w maksymalnie dobę. Samochód należy jednak pozostawić w garażu lub pod zadaszeniem, aby promieniowanie ultrafioletowe nie wpłynęły negatywnie na proces zawiązywania się warstwy hydrofobowej.

Stosowanie niewidzialnej wycieraczki nie tylko podnosi komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo kierowcy w deszczową pogodę. Warto zainwestować w taki preparat. Kosztuje niewiele, a jest niezwykle skuteczny.

Materiał partnera