nowoczesne samochody

Najnowsze trendy na globalnym rynku motoryzacyjnym

Motoryzacja, podobnie jak każda inna dziedzina technologii przeżywa w ostatnim okresie bardzo intensywny rozwój. W przeciągu następnych latach prawdopodobnie będziemy świadkami niejednej rewolucji związanej z transportem samochodowym. Obecnie największe zmiany obserwujemy w wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii oraz nowoczesnych systemach bezpieczeństwa.

Wodór, prąd i hybryda

Wbrew powszechnemu przekonaniu silniki napędzane energią elektryczną nie są niczym nowym. Wręcz przeciwnie – to z nimi związane są początki motoryzacji. To właśnie samochód wyposażony w silnik elektryczny jako pierwszy przekroczył granicę prędkości 100 kilometrów na godzinę – miało to miejsce pod Paryżem w roku 1899. Niestety, ze względów wysokich kosztów produkcji i eksploatacji silniki elektryczne na początku XX wieku zaczęły przegrywać z silnikami benzynowymi, które z czasem – ze względu na bardzo intensywne rozwijanie tej technologii – zaczęły dorównywać im pod względem osiągów. Obecnie idea elektrycznych samochodów spotyka się z coraz większym uznaniem. Spowodowane jest to z jednej strony coraz wyższymi cenami paliw, z drugiej zaś rosnącą świadomością na temat ochrony środowiska naturalnego. Silniki elektryczne pracują cicho, mają znakomite osiągi i nie produkują spalin, lecz ich koszty i konserwacja są bardzo dużym obciążeniem finansowym. Rozwiązaniem, który pozwala zmniejszyć te koszty są silniki hybrydowe, łączące w sobie zalety silników spalinowych i elektrycznych. Umożliwiają one w razie potrzeby – np. podczas jazdy w mieście – przełączyć się z jazdy na benzynie na napęd elektryczny. Liderem rozwiązań hybrydowych jest obecnie Toyota, która w 1997 roku wprowadziła do produkcji pierwszy model z tym napędem – Toyotę Prius. Modele Toyoty o napędzie hybrydowym znajdziemy w ofercie firmy Toyota Centrum Wrocław.

W 2015 roku Toyota znowu zaskoczyła rynek, wprowadzając model Mirai – pierwszy seryjnie produkowany model z napędem wodorowym. Jego zalety to – podobnie jak w przypadku silników elektrycznych – zerowa emisja spalin i duże osiągi, połączone w dodatku z wygodną obsługą. Zatankowanie auta wodorem do pełna trwa zaledwie cztery minuty. Za przykładem Toyoty idą inne znane marki, np. Chevrolet, Opel i Renault.

Bezpieczeństwo

Kierowcy cenią sobie nie tylko osiągi, ale również bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W celu zaspokojenia tej potrzeby producenci wprowadzają do swoich modeli wiele nowych rozwiązań technologicznych, mających na celu uniknięcie wypadków drogowych lub zminimalizowanie ich konsekwencji. Samochody wyposażane są w kamery, czujniki oraz oprogramowanie, analizujące bieżące informacje o sytuacji na drodze – dzięki temu auto może odpowiednio zareagować na zbliżające się zagrożenie zanim kierowca będzie w stanie w ogóle je zauważyć. Systemy bezpieczeństwa odpowiedzialne są między innymi za obniżanie prędkości pojazdu w sytuacjach niebezpiecznych, wspomaganie hamowania, zapobieganie niezamierzonym zmiano pasa ruchu, a nawet kontrolę świateł samochodowych.

Materiał partnera