Możliwości tuningu jednostek napędowych w samochodzie

Coraz więcej właścicieli samochodów poważnie zastanawia się nad ich tuningiem. Modyfikowanie wyglądu oraz parametrów technicznych auta nie jest co prawda zakazane, jednak musi ono spełniać ściśle określone normy bezpieczeństwa. Należy bowiem pamiętać, że samochód powinien służyć przede wszystkim do bezpiecznej jazdy i nie warto z tego rezygnować na rzecz ryzykownych modyfikacji.

Tuning – czym jest i co można modyfikować w samochodzie?

Tuning to, najprościej rzecz ujmując, modyfikacja samochodu. Przeprowadza się ją, instalując w aucie pewne innowacyjne rozwiązania, dzięki którym samochód ma lepsze parametry, moc oraz poprawie ulega jego wygląd. Zajmują się tym wyspecjalizowane warsztaty i zakłady, takie jak np. zakład Jurgal. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tuningu: mechaniczny oraz optyczny. Tuning mechaniczny polega na modyfikacji silnika, układu napędowego auta, układu paliwowego oraz podwozia samochodu. Jego głównym celem jest poprawa parametrów technicznych pojazdu. Tuning optyczny z kolei polega na zmianie parametrów wizualnych samochodu i polega np. na instalacji dekoracji, zmianie koloru samochodu, montażu innych felg i większych opon. W przypadku tuningu optycznego nie ma właściwie ograniczeń, a wszystko zależy od oczekiwań oraz kreatywności właściciela samochodu.

Tuning jednostek napędowych w samochodzie – gdzie go bezpiecznie wykonać?

Niemal każdy miłośnik motoryzacji rozważa przeprowadzenie tuningu swojego auta. Kusi atrakcyjna cena oraz szerokie możliwości, jakie może dać modyfikacja układu napędowego auta. Należy jednak pamiętać, że tak jak w każdej dziedzinie, tak i w przypadku modyfikowania układu napędowego samochodu wskazany jest umiar. Nie należy bowiem przesadzać i starać się „wycisnąć” z auta jak najwięcej, gdyż może to grozić jego uszkodzeniem oraz znacząco obniżać bezpieczeństwo eksploatacji samochodu.

Dlatego jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie modyfikacji w naszym samochodzie, warto zgłosić się do doświadczonego w tuningowaniu mechanika, który dobierze odpowiednie parametry, które poprawią moc i pracę naszego auta, ale będą przy tym w pełni bezpieczne zarówno dla jego podzespołów, jak i naszego bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności, nie poleca się wykonywania tuningu na własną rękę, gdyż może być to zbyt ryzykowne. Należy także mieć na uwadze, że samochód z modyfikacjami będzie musiał przejść także przez okresowe badania techniczne. Polskie prawo nie zabrania co prawda modyfikacji, ale w razie wykonania ich w niepoprawny sposób może to grozić zakazem poruszania się po polskich drogach.

Materiał partnera