czesci samochodowe

Między oszczędnością a rozwagą. Korzyści z zakupu oryginalnych części samochodowych

Krajowy rynek motoryzacyjny stopniowo się rozrasta. Podobnie jak asortyment części zapasowych do samochodów. W sprzedaży widujemy komponenty fabryczne oraz nieco tańsze zamienniki. Niestety ,,tańsze”, nie zawsze oznacza ,,lepsze”. Dlaczego warto zaufać markowym rozwiązaniom? Co dzięki nim zyskujemy?

Gwarancja niezawodności

Zakup części oryginalnych wielu osobom kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. Firmowy komponent odpowiada w stosunku 1:1 temu, który jest zamontowany w naszym pojeździe. Dzięki temu, nie ryzykujemy potencjalnym niedopasowaniem części, za które nikt nie zwróci nam pieniędzy. A to wciąż tylko skrawek nieszczęścia, które może nas spotkać.

Klienci nie zdają sobie sprawy, że rezygnacja z markowych komponentów przeważnie skutkuje utratą gwarancji producenckiej na samochód. Jest tak zwłaszcza w sytuacjach wymiany części układu kierowniczego i osprzętu silnika – przestrzega przedstawiciel Edmark Auto z Warszawy, autoryzowanego dealera i serwisu amerykańskich marek Jeep, Chrysler, Dodge oraz Lancia.

W przypadku elementów oryginalnych, zagrożenie to nie istnieje. Mało tego – przysługuje nam prawo reklamacji, którą serwisy przeważnie rozstrzygają na naszą korzyść (jeśli nie jesteśmy winni usterki).

Brak drogowych niespodzianek

Liczby nie kłamią. Według statystyk, za co dziesiąty wypadek drogowy w Polsce odpowiadają wadliwe części samochodowe. To prawie 3 tysiące wypadków, przy czym należy zaznaczyć, że liczba ta może być mocno zaniżona (wszak nikt nie jest w stanie ocenić, w ilu przypadkach faktycznie zawiodły elementy techniczne auta).

Winni są przede wszystkim kierowcy starych, pogwarancyjnych modeli pojazdów. Świadomie tnąc koszty, zakupują nieoryginalne części zamienne, mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Chodzi tu m.in. o elementy układu jezdnego czy klocki hamulcowe. Komponenty tego typu powinny być obligatoryjnie poddawane testom wytrzymałości, potwierdzonym stosownymi atestami i certyfikatami. Takie gwarancje posiadają tylko elementy oryginalne – dodaje ekspert Edmark Auto.

Czysty zysk

Choć części oryginalne są nieco droższe, mogą przynieść znaczną korzyść dla portfela. Jak to możliwe? Chodzi o prosty rachunek ekonomiczny. Elementy fabryczne mają większą wytrzymałość, a jednocześnie gwarantują kilkukrotnie niższe ryzyko wystąpienia awarii w dłuższej perspektywie czasowej. Tym samym, kupując ,,oryginał” nie wpadamy w spiralę wydatków, związanych z częstymi wizytami w serwisie.

Zupełnie inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku zamienników. Nie tylko mogą one nie działać, ale też zaszkodzić oryginalnym elementom!

Często słyszy się o przypadkach, kiedy podrabiany filtr oleju został źle dopasowany do silnika, skracając jego żywotność. Takie incydenty generują podwójne koszty, których moglibyśmy uniknąć, będąc nieco bardziej rozważnymi – konkluduje fachowiec Edmark Auto.

Materiał partnera