samochód

Kupno używanego auta – na co zwrócić uwagę

Jeszcze kilkanaście lat temu używane samochody najczęściej były kupowane na funkcjonujących w tym celu giełdach. Dziś królują natomiast komisy prowadzone przez wyspecjalizowanych handlarzy. Nie każdy jednak wie, że używane auto można nabyć również w salonie. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy warto kupić używane auto u autoryzowanego dealera danej marki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zakup używanego auta – problemy z weryfikacją stanu technicznego

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zakup używanego samochodu nie jest trudny, a ograniczać może go jedynie ilość posiadanej gotówki. W praktyce okazuje się jednak, że to nie pieniądze są najważniejsze, ponieważ najtrudniej jest znaleźć auto warte zakupu. Mimo, iż na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ofert sprzedaży. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z faktu, że każde auto używane posiada pewien stopień eksploatacji, który powinien determinować jego aktualną jakość oraz wartość. Oczywiście sprzedający robią wszystko by, zużycie eksploatacyjne było jak najmniej widoczne, zarówno doinwestowując samochód (np. polerowanie lakieru), jak i nielegalnie cofając licznik. Dlatego też trudno jest w wielu przypadkach właściwie zweryfikować aktualny stan techniczny auta oraz jego historię, co wiąże się z ryzykiem dokonania złego wyboru. Jego minimalizacja jest możliwa dzięki zakupowi auta używanego w autoryzowanym salonie.

Dlaczego warto kupić używane auto w salonie?

Zakup używanego auta w salonie to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dealerzy oferują samochody po leasingu oraz odkupione od klientów w ramach nabycia przez nich nowych aut. Przede wszystkim sprzedają jednak samochody, które są dokładnie zweryfikowane przez profesjonalnych mechaników. Dealer z reguły oferuje również gwarancję na tego typu auto, która działa na podobnej zasadzie co w przypadku zakupu nowego samochodu. Przykładowo Toyota używane samochody obejmuje 12 miesięcznym okresem gwarancyjnym, który jest wzbogacony o dodatkowy pakiet assistance.

Kupując samochód używany w salonie mamy również pewność co do autentyczności jego przebiegu, czy historii. Dealer to podmiot o dużej renomie, który gwarantuje, że dane auto jest warte zakupu. Zaletą jest również fakt, że kupując używany samochód z salonu łatwiej będzie nam go w przyszłości odsprzedać. Atrakcyjność przy ewentualnej odsprzedaży zwiększa informacja mówiąca, że pojazd pochodzi z polskiego salony, a my jesteśmy jego pierwszym właścicielem. Niezależnie od tego, że nabyliśmy pojazd jako używany. Co więcej przy ewentualnej odsprzedaży pojazdu w czasie trwania gwarancji, przechodzi ona zazwyczaj na nowego nabywcę, co również jest aspektem zwiększającym atrakcyjność oferty.

Używane auto z salonu – wszystkie formalności w jednym miejscu

Decydując się na zakup używanego samochodu z autoryzowanego salonu nie musimy martwić się również formalnościami. Dealer przejmuje na siebie czynności związane z rejestracją auta oraz posiada szeroką ofertę ubezpieczeniową, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb. W standardzie jest zazwyczaj również przeprowadzenie przeglądu technicznego w autoryzowanym serwisie funkcjonującym przy salonie.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że dealer samochodowy jest w stanie zaproponować również klika możliwości finansowania zakupu używanego auta. Może to być zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing auta używanego. W wielu przypadkach spotkać się można również z ofertą samochodu w abonamencie.

Zakup używanego samochodu z salonu pozwala nabyć “pewne” auto, które nie sprawi nam żadnych niespodzianek. Autoryzowani dealerzy to profesjonaliści, którzy w przeciwieństwie do indywidualnych sprzedawców lub spryciarzy z komisów, oferują pełnowartościowy produkt. Być może w wielu przypadkach cena zakupu będzie nieco wyższa, choć na przykład Toyota używane samochody oferuje w bardzo dobrych cenach.