filtr powietrza

Historia filtrów powietrza

Filtry powietrza pełnią bardzo istotną funkcję i wpływają bezpośrednio na trwałość silnika. Dlatego, jeżeli zależy nam na jego długiej i bezawaryjnej pracy, powinniśmy zadbać o odpowiedni filtr, którego podstawowym celem jest usunięcie cząsteczek zanieczyszczeń i pyłu. Dowiedz się, dlaczego stosowanie filtrów jest tak istotne i poznaj ich historię.

Choć wydaje się nam, że powietrze, którym oddychamy, jest czyste, tak naprawdę znajduje się w nim mnóstwo pyłów i kurzu. Zwłaszcza jeśli mówimy o powietrzu, które znajduje się tuż nad asfaltową nawierzchnią. Największe stężenie zanieczyszczeń ma miejsce na wysokości ok. pół metra i zmniejsza się wraz z wysokością. Dlatego, drobiny kwarcu często dostają się do silników samochodów, drastycznie obniżając ich wydajność. Ich ostre krawędzie uszkadzają pierścienie tłokowe oraz negatywnie wpływają na funkcjonowanie ścianek cylindrów. Gdy drobiny kwarcu dostaną się pod tłok, istnieje ryzyko zanieczyszczenia oleju, który działa wówczas jak pasta ścierna. Jednak użycie odpowiedniego filtra diametralnie obniża ryzyko uszkodzeń – sprawia, że do komory spalania dostaje się nie 10 g pyłu, a jedynie około 0,05! To ogromna różnica, dlatego warto zainwestować w odpowiedni filtr. Wysokiej klasy produkty, które ochronią silnik, znajdziemy w ofercie cenionej firmy Proton w Gostyniu, w województwie wielkopolskim.

Od kiedy stosowane są filtry?

Filtry montowane w silnikach oczyszczają gazy spalinowe z popiołu, sadzy i innych zanieczyszczeń. Używane są od 1980 roku, a w przypadku silników samochodowych od 1996 roku. Ich stosowanie przyczyniło się do eliminacji emisji czarnego dymu, który był charakterystyczny dla aut z silnikami Diesla. Warto pamiętać, że pojazdy bez filtrów są bardzo niebezpieczne i trujące – spaliny, które wydzielają, są niezwykle szkodliwe i rakotwórcze. Dlatego wszelkie praktyki mające na celu usuwanie filtrów są nielegalne.

Z czego stworzone są materiały filtracyjne?

Niewątpliwie odpowiedni dobór materiału filtracyjnego wpływa na parametry procesu oczyszczania. W zależności od tego, co będzie podlegało filtrowaniu, jak długo i jak dokładnie trzeba dopasować właściwy materiał filtracyjny. Od kombinacji różnych włókien celulozy, z których składa się przegroda filtracyjna oraz od nasycenia ich substancjami (zwykle żywicami) zależą parametry filtracyjne. Pamiętajmy, że im materiał filtracyjny ma większą powierzchnię, przepuszczalność i grubość, tym większa jest jego chłonność. Filtr powietrza ma ogromny wpływ na pracę silnika. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na filtry zaprojektowane i stworzone przez zaufanego producenta.

Materiał partnera