przechowywanie opon

Gdzie i jak przechowywać opony?

Na przełomie sezonów wielu kierowców boryka się z problemem przechowania opon. Pozornie mocne ogumienie łatwo jest uszkodzić. Istnieją dwa rozwiązania: można je oddać do serwisu mającego tego typu usługę w swojej ofercie lub zająć się tym na własną rękę. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Sposoby przechowywania opon

Po pierwsze widząc, że wymienione ogumienie jest zużyte, nie warto zachowywać go na siłę. Prawda jest taka, że w przyszłości żaden profesjonalny warsztat nie zdecyduje się na ich założenie. Widząc jednak, że stan ogumienia jest dobry i posłuży prawdopodobnie przez co najmniej kilka sezonów, można postarać się o odpowiednie warunki ich przechowania w domu lub oszczędzić sobie kłopotu i zainwestować w profesjonalną przechowalnię w jednym z serwisów.

Przezimowanie opon w warsztacie kosztuje. Z drugiej strony w cenie usługi można liczyć na najlepsze warunki ich przechowywania oraz mieć gwarancję na to, że nie ulegną zniszczeniu. Druga opcja, czyli trzymanie opon we własnym domu może i jest darmowa, o ile ich właściciel odpowiednio wcześnie dowie się, jak powinno się zadbać o ogumienie. Trzeba też wiedzieć, w jakich warunkach, w jakiej pozycji i w jakim pomieszczeniu należy je trzymać – tłumaczy specjalista serwisu i sklepu internetowego Speedgum.

Zapłacić czy zaoszczędzić?

Usługa przechowania opon kosztuje, w zależności od cennika firmy, od 100 do 200 złotych za sezon. Z jednej strony nic dziwnego, że darmowe przechowanie swoich kół w domu i zachowanie pieniędzy może się wydawać najbardziej atrakcyjnym wyjściem. Jednak czy poniesione w ten sposób oszczędności są realne? Nie zawsze. Ogumienie zimujące w nieodpowiednich warunkach, nieoczyszczone po sezonie i przechowywane byle jak może się finalnie okazać uszkodzone i do wyrzucenia. O tym, ile kosztuje jedna dobrej jakości opona nie trzeba nikomu mówić.

Zlecając zadanie profesjonalnemu serwisowi można liczyć na najwyższą jakość i najlepsze środowisko przechowywania dla opon. Fachowcy dopilnują, aby ogumienie zostało umyte i skontrolowane pod względem ewentualnych uszkodzeń przed i po sezonie. Koła w takich serwisach są przechowywane w specjalnych regałach w ogrzewanym magazynie, zapakowane w folię, w najlepszych do tego celu warunkach pod względem wilgotności, zaciemnienia i pozycji.

Inne zalety przechowania opon w serwisie

Nie należy zapominać o niesamowitym komforcie skorzystania z tej usługi. Klient w czasie sezonowej wymiany nie musi się martwić dowozem opon w bagażniku lub na tylnej kanapie pojazdu, bo te znajdują się już na miejscu. Sporą zaletą pozostaje fakt, że w warsztacie ogumienie zostaje poddane wszystkim potrzebnym zabiegom przed odłożeniem go na półkę oraz później, przed założeniem z powrotem na koło. Serwis obejmuje m.in. wyważenie i kontrolę ciśnienia. Dzięki systemom lokalizacji w większości zakładów koła są dostępne w każdej chwili do odbioru.

Trzymanie opon w serwisie to gwarancja przechowania ich w dobrym stanie, a zatem pewność, że po ich ponownym założeniu kierowca będzie mógł się cieszyć taką samą jakością. To rozwiązanie wprawdzie kosztuje, lecz po rozłożeniu ceny na kilka miesięcy finalna kwota nie wydaje się już tak duża. Dodatkowo uzyskuje się w ten sposób spokój i poczucie komfortu, a to jest chyba najważniejsze – podsumowuje specjalista Speedgum.