felgi stalowe

Felgi stalowe czy aluminiowe – które lepsze?

Felgi, czyli metalowe obręcze na które nakłada się oponę, pełnią nie tylko funkcję użytkową – są również bardzo istotnym elementem, wpływającym na estetykę całego auta. Dwoma najpopularniejszymi materiałami do produkcji felg jest stal i aluminium. Jakie są różnice między nimi i na które powinniśmy się zdecydować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wiele zależy od naszych preferencji, możliwości finansowych oraz rodzaju samochodu, którym jeździmy.

Felgi stalowe

Felgi stalowe spotykane są znacznie częściej od aluminiowych, szczególnie w starszych samochodach. Jest to spowodowane ich niską ceną oraz wysoką dostępnością – nie będziemy mieli problemu z wymianą uszkodzonych felg na nowe. Ponadto w przypadku odkształceń felgę stalową możemy naprawić domowymi sposobami, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji samochodu. Niestety, niska cena pociąga za sobą również niską jakość. Felgi stalowe są po pierwsze mało estetyczne i bardzo podatne na korozje – dlatego jeśli zależy nam na tym, by nasze auto dobrze się prezentowało, musimy zainwestować w kołpaki. Ponadto felgi stalowe są cięższe i gorzej przewodzą ciepło. Sprawia to, że pozostałe elementy zawieszenia są narażone na większe obciążenia, zaś układ hamulcowy schładza się z mniejszą wydajnością, przez co zużywa się szybciej.

Felgi aluminiowe

Popularnie nazywane są alufelgami. Od razu rzuca się w oczy ich wyjątkowo elegancki wygląd – felgi aluminiowe wyglądają tak dobrze, że nie ma potrzeby stosowania kołpaków, ponadto są odporne na działanie rdzy. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór możliwych wzorów ożebrowania oraz rozmiarów felg. Ich konstrukcja wpływa na lepsze chłodzenie układu hamulcowego i lepsze prowadzenie samochodów na zakrętach. Z drugiej strony mają one również swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest wysoka cena. Niemniej jednak ważne jest to, że aluminium jest materiałem znacznie bardziej narażonym na uszkodzenia oraz działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, szczególnie zimą i szczególnie na mniej zadbanych drogach – sól, błoto, kamienie i odłamki asfaltu sprawiają, że alufelgi dość szybko ulegają zniszczeniu. W przeciwieństwie do felg stalowych nie da się ich łatwo naprawić, wszelkie odkształcenia – na które narażone są zwłaszcza felgi o niskim profilu – oznaczają konieczność wymiany. Jeśli już zajdzie konieczność wymiany felgi, zdecydowanie warto udać się z tym do profesjonalnego warsztatu, takiego jak Pit Stop w Poznaniu, specjalizującego się w serwisowaniu opon.

Materiał partnera