Elementy samochodowych instalacji LPG

Instalacje LPG cieszą się wśród polskich kierowców sporą popularnością od lat 90-tych XX wieku. Producenci pojazdów proponują swoim klientom auta fabrycznie wyposażone w aparaturę umożliwiającą zasilanie silnika mieszanką propanu i butanu, jednak częściej wybieraną opcją jest montaż instalacji w profesjonalnych serwisach. Z czego składa się taka instalacja?

Komputer

Czyli inaczej jednostka sterująca instalacji gazowej. Jej zadaniem jest implementowanie danych z komputera benzynowego i wykorzystanie ich do ustalania składu  mieszanki powietrzno-gazowej, dostarczanej do kolektora.

Zbiornik na gaz

To odpowiednik baku w samochodach o napędzie benzynowym – służy do magazynowania płynnego gazu. Wykonywany jest z wysokiej jakości stali, charakteryzującej się wysoką odpornością na uszkodzenia, zarówno chemiczne, jak i mechaniczne

Dzięki temu nawet w momencie wypadku nie ma ryzyka uszkodzenia zbiornika i wycieku gazu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Auto Gaz Śląsk.

Najczęściej stosowany jest zbiornik toroidalny, który montowany jest w miejsce koła zapasowego samochodu. Wyposażony jest w kołnierz, na których mocuje się wielozawór.

Wielozawór

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zatankowanie paliwa do zbiornika – jego zadaniem jest kontrolowanie, by ilość paliwa nie przekroczyła 80% objętości zbiornika . Składa się on z kilku podzespołów.

Reduktor

Nazywany również parownikiem. Stosowany jest w samochodach gaźnikowych i z wtryskiem paliwa, nie występuje w nowocześniejszych systemach płynnego wtrysku gazu. Jego głównym zadaniem to wymiana cieplna oraz zmniejszenie ciśnienia paliwa gazowego do wartości zbliżonej do ciśnienia atmosferycznego – proces ten nazywany jest redukcją ciśnienia.

Elektrozawór

Jego zadaniem jest otwieranie przepływu gazu w momencie uruchomienia zasilania LPG oraz zamknięcia przepływu gazu po wyłączeniu silnika. Może występować samodzielnie lub być zintegrowany z reduktorem.

Listwa wtryskowa

Element ten stosowany jest w instalacjach IV generacji – stanowi od zespół cewek, które otwierają się i zamykają, dozując mieszankę gazową do kolektora ssącego.

Filtr fazy lotnej

Lokowany jest między reduktorem listwą wtryskową – jego zadanie to filtrowanie zanieczyszczeń, znajdujących się w mieszance. Należy go wymieniać co około 10000 -15000 kilometrów.

Mikser

To urządzenie odpowiedzialne za mieszanie powietrza z paliwem gazowym, a więc pełni on podobną funkcję do gaźnika w silniku benzynowym. Ważne jest indywidualne dobranie miksera do typu samochodu, gdyż od niego zależy między innymi zużycie paliwa, osiągi silnika oraz jego elastyczność. Urządzenie stosowane w instalacjach tradycyjnych .

Materiał partnera