Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodów

Za informacje pojawiające się na desce rozdzielczej samochodu, takie jak komunikaty o konieczności wymiany oleju czy uszkodzonej żarówce, odpowiada pewien mechanizm, a konkretnie komputer pokładowy. Umożliwia on zachowanie szeroko pojętej kontroli nad pojazdem. Kiedy samochód zaczyna się psuć, ten sam komputer może zdiagnozować na czym polega jego problem.

Czym jest komputer pokładowy

Nie każdy wie, że w większości komputerów jakie można zauważyć na polskich drogach znaleźć można komputery. Jednak nie są to takie komputery, których obraz od razu przychodzi na myśl. To urządzenia sprawujące kontrolę nad całym pojazdem. Informują one o tym, co dzieje się w samochodzie.

Kiedy w aucie dojdzie do jakiejś awarii, na przykład spalenia żarówki lub po prostu wtedy, gdy drzwi nie zostaną zamknięte, na desce rozdzielczej pojawiają się odpowiednie kontrolki, których zadaniem jest poinformowanie kierowcy o konieczności wykonania pewnych działań. Cały proces można przyspieszyć i samodzielnie wywołać otrzymanie zwrotnych informacji z systemu. Pomaga w tym diagnostyka komputerowa – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący AUTO PERFEKT MULAK.

Zalety diagnostyki komputerowej

Diagnostyka komputerowa samochodu umożliwia zlokalizowanie w zasadzie wszystkich usterek. To rozwiązanie idealne szczególnie dla tych, którzy kupują auto używane – wystarczy udać się do warsztatu, w którym fachowiec, z pomocą komputera, sprawdzi co zakłóca funkcjonowanie auta oraz stwierdzi jego stan techniczny.

Dużą zaletą tego typu diagnostyki jest brak konieczności rozbierania samochodu w celu sprawdzenia co tak naprawdę uległo awarii. Sprzęt, poprzez zastosowanie specjalnego systemu, może diagnozować wszystkie układy w aucie.

Choć wciąż jest mocno krytykowana, to diagnostyka komputerowa samochodów jest coraz bardziej ceniona. Mówi się nawet, że w przyszłości będzie stanowiła podstawę podczas ustalania wszelkich awarii – bez względu na markę samochodu, można ustalić najważniejsze parametry usterek, a to w znacznym stopniu ułatwia pracę mechanikom.

Kiedy zdecydować się na diagnostykę komputerową

Diagnostykę komputerową przeprowadzić należy bezwzględnie w przypadku zapalania się w aucie kontrolek ostrzegawczych oraz w przypadku problemów z utratą mocy lub większym spalaniem paliwa. Wczesne wykrycie usterek może chronić przed dużymi kosztami naprawy, a także przed zagrożeniami związanymi z nagłą awarią.

Materiał partnera