Na czym polega blacharstwo remontowe?

Blacharstwo pojazdowe to szereg procesów związanych z naprawą bądź renowacją karoserii samochodowych. Usługi blacharskie są świadczone przez profesjonalne warsztaty i centra likwidacji szkód. Wykwalifikowany blacharz jest w stanie odnowić niemal każdy element nadwozia, bazując na wiedzy i doświadczeniu oraz profesjonalnym sprzęcie.

Podstawowe typy blacharstwa samochodowego

Wyróżniamy kilka typów blacharstwa pojazdów. Podstawowym rodzajem jest blacharstwo powypadkowe, przeznaczone dla aut uszkodzonych w wyniku kolizji lub wypadków. W ramach napraw pokolizyjnych, mamy też do czynienia z blacharstwem odtworzeniowym, pozwalającym na profilowanie nowych elementów karoserii. Ponadto, wyróżniamy blacharstwo renowacyjne (przywracające oryginalny wygląd i lakier), blacharstwo remontowe (przeznaczone dla pojazdów niszczejących, np. z zardzewiałą karoserią) oraz blacharstwo tuningowe, umożliwiające modyfikacje według indywidualnego życzenia klienta.

Rozwiązania technologiczne w blacharstwie pojazdów

Nowoczesne technologie napraw blacharskich wymagają o wiele większych niż kiedyś inwestycji w narzędzia i sprzęt. Profesjonalne warsztaty samochodowe są wyposażone m.in. w zgrzewarki, które pozwalają na szybki i sprawny montaż elementów oblachowania – inaczej, niż w przypadku konwencjonalnych metod spawania palnikiem. Istnieją też specjalne sposoby wyciągania lub wypychania drobnych wgnieceń, powstałych w wyniku zderzeń parkingowych czy też opadów gradu. Największe novum stanowią jednak zaawansowane systemy pomiarowe. Współpracują one z ramami naprawczymi i pozwalają na niezwykle precyzyjne odtworzenie pierwotnych wymiarów karoserii pojazdów. Rozwiązaniem tego typu dysponuje np. Centrum Likwidacji Szkód Walder z Chwaszczyna koło Trójmiasta.

Koszty usługi blacharskiej – co warto wiedzieć?

Cena usługi blacharskiej zależy od wielu czynników – stanu auta, stopnia uszkodzeń czy wdrożonej metody naprawy. Niekiedy, bardziej opłacalne od klepania starych blach jest zastosowanie nowych elementów blacharskich. Należy przy tym pamiętać, że wycena usługi nie zawsze jest natychmiastowa – zwłaszcza w przypadku, gdy samochód rozbił się w wypadku. Wstępne oględziny mogą nie ujawnić całkowitego stopnia uszkodzeń, wskutek czego oszacowanie ostatecznego kosztu prac przedłuży się. Na szczęście, większość towarzystw ubezpieczeniowych zdaje sobie z tego sprawę, dlatego tworzenie ewentualnych aneksów do kosztorysu sporządzonego przez likwidatora nie stanowi większego problemu.

Czy wybór serwisu blacharskiego ma znaczenie?

Na rynku działa wiele serwisów blacharsko-lakierniczych, dlatego wybór tego jednego może nastręczać trudności. Najlepiej postawić na ośrodki posiadające doświadczenie w świadczeniu usług blacharskich. Istotne kryterium stanowi wykwalifikowana kadra blacharzy oraz zaopatrzenie w nowoczesne wyposażenie techniczne. Warto też zweryfikować, czy dany warsztat posiada dobre opinie klientów oraz czy otrzymał nagrody lub wyróżnienia branżowe. Tylko najlepsze centra likwidacji szkód zapewnią obsługę na wysokim poziomie.

Materiał partnera