Części zamienne do maszyn rolniczych. Dlaczego warto stawiać na elementy oryginalne?

Elementy robocze maszyn rolniczych ulegają ciągłej eksploatacji. Jest to widoczne zwłaszcza w okresach zasiewów, którym towarzyszy niewielka ilość opadów. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na przykład w minionym sezonie. Zużycie danego elementu wiąże się z koniecznością jego wymiany na nowy. Wówczas stajemy przed ważnym pytaniem – postawić na droższe części oryginalne, a może tańsze zamienniki?

Eksperci są zgodni – zakup oryginalnych części zamiennych wydaje się inwestycją znacznie bardziej trafioną. Na jej korzyść przemawia wiele czynników. Wybrane z nich prezentujemy Państwu poniżej.

Cena równa się jakość

Nie da się ukryć, że części oryginalne bywają droższe od uniwersalnych zamienników – niekiedy nawet dwu- lub trzykrotnie. Tak istotny rozrzut cenowy nie wynika z wyjątkowej chęci zysku, ale z przemyślanej polityki renomowanych producentów. Szanujące się koncerny, nim wprowadzą dany produkt na rynek, przeprowadzają szeroko zakrojone procesy projektowania, testowania i modyfikacji swoich wyrobów.

Wszystkie te działania wymagają specjalistycznych laboratoriów, sprzętów i fachowców, prowadzących badania wytrzymałościowe, obciążeniowe itd. Producenci ponoszą zatem koszty wyposażenia i utrzymania zaplecza technicznego, co przekłada się na cenę zakupywanych przez nas części – zauważa ekspert firmy AGROMIX z Rojęczyna, wiodącego sprzedawcy markowych maszyn i części zamiennych dla rolnictwa.

Unikalność rozwiązań

Starania renomowanych producentów sprawiają, że oryginalne części do maszyn to wyroby pod wieloma względami unikalne. Chodzi m.in. o materiał, z którego dane elementy zostały wykonane. Patrząc na poszczególne części – choćby niepozorny na pierwszy rzut oka lemiesz – nie zdajemy sobie sprawy, jak złożonym procesom obróbki termicznej zostały one poddane. Markowe technologie są nie tylko wyjątkowe jakościowo, ale też chronione patentami i wzorami użytkowymi. Firmy dbają o zachowanie tajemnic produkcji, nie dopuszczając do nich osób postronnych.

Zysk długoterminowy

Wiemy już, że części oryginalne są nieco droższe. Okazuje się jednak, że w dłużej perspektywie ich zakup może okazać się… tańszy, niż w przypadku przeciętnych zamienników. Przede wszystkim, części oryginalne cechują się lepszymi cechami eksploatacyjnymi. Rzadziej niszczeją, w związku z czym nie musimy ich często wymieniać. Jakość elementów roboczych przekłada się też na ich walory użytkowe. Tak np. niedostateczna chropowatość agregatu wpływa na opór roboczy przy wykonywaniu prac rolnych.

Oryginalny agregat, stawiający mniejszy opór, może poruszać się z większą prędkością, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa oraz na skrócenie czasu wykonania zabiegu uprawowego. To zaleta nie do przecenienia, zwłaszcza przy krótkich terminach agrotechnicznych i zmiennej pogodzie – dodaje specjalista AGROMIX. Jak zatem widać, oryginalne części do maszyn rolniczych zdecydowanie górują nad zamiennikami, a ich zakup nie wiąże się z fałszywie pojmowanym prestiżem, lecz z wymiernymi korzyściami.

Materiał partnera