Części oryginalne czy zamienniki?

Oferta zamiennych części samochodowych jest bardzo szeroka. Poza oryginalnymi elementami przeznaczonymi na pierwszy montaż fabryczny możemy znaleźć szereg zamienników. Zanim wybierzemy, które z nich chcemy zamontować w naszym aucie, powinniśmy się dowiedzieć, jakie są między nimi różnice. Jak wpływają na eksploatację samochodu, jaka jest ich trwałość i przede wszystkim, czy są bezpieczne. Co warto wiedzieć o częściach samochodowych?

Części oryginalne

Oryginalne części to te, które przeznaczone są na pierwszy montaż fabryczny. Dostępne są one w autoryzowanych stacjach obsługi. Są sygnowane konkretną marką samochodu. Elementy te są bardzo drogie, co dla wielu kierowców stanowi problem. Rozwiązaniem są zamienniki, jednak powszechne jest przekonanie, że są to elementy gorszej jakości, które mają znacznie krótszy czas eksploatacji. Niekoniecznie jest to prawda. Części zamienne z grupy premium produkowane są najczęściej na tych samych liniach montażowych. Co je zatem odróżnia od części oryginalnych? – Nie są oznaczone konkretną marką samochodową. Najważniejsze dla kierowców jest jednak to, że ich cena jest znacznie niższa, zdarza się, że nawet o 60%.

Tanie podróbki

Podróbki znajdziemy niemalże w każdej branży. Podrabiane są markowe ubrania, ekskluzywne zegarki, meble, a nawet zabawki dla dzieci. Jednak nosząc podrabiane buty, nie narażamy się na żadne niebezpieczeństwo, możemy się jedynie spodziewać, że zepsują się szybciej, niż te oryginalne. Jakość podróbek zwykle pozostawia wiele do życzenia, dotyczy to również części samochodowych – dowiadujemy się w serwisie samochodowym Auto Perfekt Mulak z Lublina.

Oferta tanich podróbek jest naprawdę spora, a kierowcy mylą je z legalnymi zamiennikami. Podróbki nie mają żadnych certyfikatów. Ich używanie często może doprowadzić do poważnych awarii silnika, a koszt ich usunięcie jest niezwykle wysoki. Niska jakość podrabianych części obniża bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w przypadku układu jezdnego, czy hamulcowego. Nie dajmy się nabrać na nienaturalnie niską cenę, bo z pewnością nie będą to części wysokiej jakości.

Części regenerowane

Wiele części samochodowych może być poddawana regeneracji, która pozwala na ponowne ich używanie. Nie zawsze jest to opłacalne i nie zawsze jest to możliwe. Na rynku możemy znaleźć firmy, które zajmują się regeneracją części samochodowych, jednak jeśli decydujemy się na skorzystanie z takich usług, powinniśmy się upewnić, że to fachowcy. Regenerowane części samochodowe są oczywiście tańsze niż nowe, jednak zdarza się, że ich trwałość jest mniejsza. Wówczas w ostatecznym rachunku ekonomicznym bardziej opłaca się stosować części nowe. Wybór odpowiedniej części zamiennej może być dla nas trudne, dlatego najkorzystniej jest skonsultować się z fachowcami.

Materiał partnera