mercedes-benz-intelligent-drive

Charakterystyka systemu Mercedes-Benz Intelligent Drive

Bezpieczeństwo na drodze to w dzisiejszych czasach priorytet dla producentów samochodów. Błyskawiczny rozwój technologii pozwala opracowywać coraz doskonalsze rozwiązania, które nie tylko pozwalają uniknąć wypadków i zminimalizować ich skutki, ale również znacząco wpływają na komfort jazdy. Jednym z takich rozwiązań jest system Intelligent Drive, opracowany przez markę Mercedes-Benz.

Czym jest Intelligent Drive?

Intelligent Drive to zbiorcza nazwa dla opracowanych przez dział badania wypadków marki Mercedes-Benz rozwiązań, których zadaniem jest wspomaganie kierowcy w czasie jazdy, rozpoznawanie zagrożeń oraz podejmowanie działań mających na celu uniknięcie wypadków lub minimalizowanie ich skutków. Odbywa się to przede wszystkim poprzez informowanie kierowcy o zmieniającej się sytuacji na drodze z pomocą sygnałów wizualnych, dźwiękowych i dotykowych (np. poprzez wibrowanie kierownicy), oraz wzmacnianie jego reakcji. W określonych przypadkach system samodzielnie uruchamia mechanizmy, np. hamulce awaryjne.

Elementy systemu Intelligent Drive

Intelligent Drive stanowi połączenie wysoko zaawansowanych czujników oraz oprogramowania analizującego sytuację na drodze. Oczami samochodu wyposażonego w ten system jest nowoczesna kamera stereo, wyposażona w technologię 6D Vision – umożliwia ona generowanie w czasie rzeczywistym trójwymiarowego obrazu obszaru do 50 metrów przed samochodem oraz monitorowanie jego otoczenia w promieniu do 500 metrów. Na obrazie tym rozmieszczone zostają nie tylko samochody biorące udział w ruchu drogowym, ale również piesi oraz znaki drogowe – za rozpoznanie odległości dzielącej auto od tych obiektów odpowiadają czujniki radarowe, ulokowane wokół pojazdu oraz radar dalekiego zasięgu. Zebrane dane trafią do centrali sterującej, gdzie są poddawane analizie i interpretacji.

Intelligent Drive składa się z licznych podsystemów, które pełnią określone funkcje. Są to między innymi:

  • Distronic Plus – ułatwia utrzymanie samochodu na środku pasa ruchu oraz stałego, bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu.
  • Bas Plus – rozpoznaje ruch pieszych oraz ruch poprzeczny na skrzyżowaniach i wspomaga proces hamowania
  • Asystent jazdy nocnej – z wyprzedzeniem informuje o pojawieniu się na drodze w nieoświetlonym terenie zwierząt oraz pieszych
  • Attention assist – system ostrzegania przed nieuważną jazdą i zmęczeniem kierowcy.

Samochody marki Mercedes-Benz, wyposażone w nowatorski system Intelligent Drive znajdziemy w autoryzowanym salonie Mecedes-Benz Warszawa.

Materiał partnera