Charakterystyka dobrego płynu do spryskiwaczy

Szybko brudzące się szyby w samochodzie to zmora kierowców, zwłaszcza w sezonie zimowym. Często używamy wtedy wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. W Internecie możemy spotkać się z niewłaściwymi stwierdzeniami, że to wyłącznie od regularnej wymiany wycieraczek zależy, jak po przetarciu będzie wyglądała szyba naszego auta. Płyn również ma bardzo istotne znaczenie. Powinien umożliwić szybkie oczyszczenie szyby, nie niszcząc przy tym żadnych elementów, na przykład samych wycieraczek. Każdemu kierowcy powinno również zależeć na tym, by płyn nie miał szkodliwego wpływu na środowisko. Na co zwracać uwagę kupując płyn do wycieraczek?

Co zawierają dobre płyny do wycieraczek?

Płyny do wycieraczek są produkowane na bazie alkoholu, najczęściej etanolu, coraz rzadziej na bazie alkoholu izopropylowego, a coraz częściej na bazie lub z dodatkiem metanolu. Alkohole mogą wspólnie występować w płynie i nie stanowi to żadnego problemu, czy zagrożenia, nie zaburza skuteczności płynu. Oczywiście pod warunkiem, że cała reszta zawartości jest dobrze skomponowana. W zimowych płynach do spryskiwaczy alkoholu jest więcej, ponieważ on płyn przed zamarzaniem. W większości płynów do spryskiwaczy znajdzie się także glikol etylenowy, gliceryna lub glikol propylenowy, składniki, które „smarują” gumę wycieraczek i zapewniają lepszy poślizg.

Znaczenie mają także środki, które redukują nadmierne pienienie płynu. Barwnik zawarty w płynie do spryskiwaczy nie powinien w żaden sposób plamić trwale lakieru naszego samochodu. Warto by w płynie znalazła się również przyjemna kompozycja zapachowa, która ukryje przykry zapach alkoholi, szczególnie w płynach zimowych. W płynie mogą znaleźć się również biocydy, które zabezpieczają przed grzybami, środki regulujące pH mieszanki oraz dodatki w rodzaju nanozwiązków i polimerów. Istotna jest także sama woda w naszym płynie: powinna być pozbawiona twardych składników, demineralizowana lub destylowana – mówi nam przedstawiciel producenta chemii samochodowej ACTIVE z Czechowic-Dziedzic.

Dlaczego dobry płyn jest tak ważny?

W każdej branży możemy spotkać się z produktami dobrej i kiepskiej jakości. Czasem decydujemy się na zakup tych drugich, ponieważ kierujemy się ceną. O ile raczej nie wybierzemy przykrego w zapachu szamponu do włosów, ponieważ jest tani, to o płynie do spryskiwaczy możemy pomyśleć „Przecież szyby i tak czyszczę z zewnątrz, nie będę czuć”. Otóż nie warto kierować się takimi sugestiami, które podsuwa nam chorobliwa oszczędność. Produkty o zaskakująco niskiej cenie, o wątpliwym zapachu, bez odpowiedniego oznakowania, często są mniej skuteczne i mniej wydajne. Zaoszczędzimy kilka złotych na zakupie płynu, a nawet nie obejrzymy się, kiedy potrzebny będzie kolejny, a do tego za każdym razem po przejechaniu niecałej setki kilometrów konieczne będzie dolanie płynu. Dobre płyny do spryskiwaczy szybko usuwają brud, oczywiście pod warunkiem, że nasze wycieraczki są sprawne. Warto kierować się jakością i nie celować w przypadkowe produkty, na które natrafimy w przypadkowych sklepach. Dotyczy to także chemii samochodowej.

Materiał partnera