mechanik

Bezpieczne zakupy auto części w internecie – jak to zrobić?

Kupując części samochodowe w sklepie stacjonarnym, widzimy produkt, który kupujemy, możemy go dotknąć i sprawdzić. W przypadku internetu nie jest to możliwe. Ponadto, w sieci podajemy swoje dane osobom, których nie widzimy. Te i inne kwestie budzą obawy oraz zniechęcają wiele osób do kupowania części samochodowych przez internet. Jednak czy słusznie? W poniższym artykule przekonujemy, że kupowanie auto części przez internet może być całkowicie bezpiecznie, o ile przestrzega się kilku prostych zasad.

Zamawiaj tylko w zaufanych sklepach

W internecie działa dzisiaj mnóstwo sklepów z częściami zamiennymi. Wiele z nich to podmioty o wątpliwej reputacji. Nie brakuje też oszustów, którzy tylko podają się za sprzedawców, wyłudzając pieniądze lub dane. Tym samym, kupowanie przez internet rzeczywiście może być niebezpieczne. Niemniej jednak nie ma się czego obawiać, jeśli korzysta się z usług sprawdzonych firm. Skąd wiedzieć, czy dany sprzedawca jest uczciwy? Sposobów na zdobycie tej wiedzy jest co najmniej kilka:

  • sprawdź branżową prasę,
  • poczytaj opinie internautów,
  • zapytaj znajomych.

O największych i najlepszych sprzedawcach często się mówi. Można znaleźć o nich wzmianki w artykułach prasowych czy też na stronach motoryzacyjnych. Tacy sprzedawcy, jak choćby Ucando.pl, są dobrze znani w branży i wymieniani jako zaufani. Jeśli znajdziemy kilka pozytywnych wzmianek na temat danego sprzedawcy i będą się one znajdowały we wiarygodnych źródłach, możemy zaufać danemu sklepowi. Warto również sprawdzić opinie internautów na temat danego sklepu. Pamiętajmy jednak, aby opinii szukać jedynie w miejscach neutralnych. Rzecz w tym, iż na przykład na stronie sprzedawcy opinie zawsze będą pozytywne lub neutralne, gdyż negatywne komentarze prawdopodobnie zostaną usunięte. Oczywiście zawsze dobrym źródłem informacji są również znajomi, którzy kupowali wielokrotnie części w jakimś sklepie internetowym.

Chroń swoje dane

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest ochrona swoich danych. Mowa tutaj o dwóch rodzajach danych:

  • danych osobowych,
  • danych do płatności.

Kupując części samochodowe online, musimy podać swoje podstawowe dane osobowe. Jeśli chodzi o dane do płatności, w przypadku płatności przy odbiorze i przy kilku innych formach płatności, nie trzeba podawać żadnych dodatkowych danych. Ale jeśli płacimy kartą kredytową, musimy podać wszystkie jej numery. Czy jest to bezpieczne? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Znowu warto wspomnieć o renomie sprzedawcy. Trzeba sprawdzić, jakie są opinie na temat troski o bezpieczeństwo danych Klientów, jeśli chodzi o daną firmę. Ponadto należy również sprawdzić, czy strona danego sklepu posiada certyfikat SSL. Oznacza on, że połączenie jest szyfrowane, czyli dane pozostają bezpieczne.

Do płatności w internecie warto wykorzystywać karty wirtualne. Dzisiaj w zasadzie każdy bank pozwala wyrobić tego typu kartę. Karta wirtualna działa jednorazowo, przez co w przypadku kradzieży jej danych, nic nie stracimy. Niewątpliwie jest to rozwiązanie znacząco podnoszące poziom bezpieczeństwa zakupów w internecie.

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy Ucando.pl, w którym możesz wyszukiwać produkty poprzez wybór rodzaju części samochodowej – https://www.ucando.pl/czesci-zamienne.