Bagażniki i uchwyty rowerowe do samochodu, czyli jak bezpiecznie i wygodnie transportować rower

W dzisiejszych czasach rower nie jest już traktowany wyłącznie jako łatwo dostępny środek transportu. Jazda nim to też pewna moda, która jest podyktowana sposobem życia. Na ulicach miast widać coraz więcej rowerzystów, którzy chętnie jeżdżą nie tylko wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje, ale o każdej porze roku. Rower doskonale łączy bowiem przyjemne z pożytecznym. Dzięki niemu w prosty sposób można dotrzeć do pracy, spalając przy tym kalorie i poprawiając sobie humor. W mieście to także duża oszczędność pieniędzy, które zostałyby wydane na bilety komunikacji miejskiej albo paliwo samochodowe. Rower to także coraz częstszy towarzysz rodzinnych podróży. Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać ze sobą jednoślad. Jest to możliwe dzięki specjalnym bagażnikom rowerowym do samochodu. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są ogromne, dlatego warto zainwestować w odpowiedni uchwyt.

Zalety używania bagażników rowerowych

Zamontowanie bagażnika rowerowego do samochodu niesie za sobą szereg korzyści. Podstawową kwestią jest oczywiście możliwość zabrania ze sobą roweru w dowolne miejsce, jeśli tylko podróżuje się autem. W ten sposób można przewozić nawet kilka rowerów, zazwyczaj maksymalnie cztery.  Ale korzystanie z bagażników i uchwytów to także oszczędność, bezpieczeństwo i wygoda. Wiele osób decyduje się na przewożenie jednośladów wewnątrz samochodu. Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie, ponieważ najczęściej rower trzeba choć w części zdemontować, a liczba miejsc dla pasażerów zostaje znacznie ograniczona. Taki sposób transportu nie jest także bezpieczny, szczególnie w przypadku, gdyby dochodzi do kolizji drogowej lub poważniejszego wypadku.

Bagażniki i specjalne uchwyty przydają się szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Warto zaplanować dłuższą trasę np. podczas majówki. To doskonały pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi, a uchwyty, które umożliwiają transport jednośladów samochodem znacznie ułatwiają planowanie wspólnych aktywności na świeżym powietrzu.

Możliwość zabrania ze sobą roweru w dowolne miejsce to także doskonałe rozwiązanie dla każdego sportowca, który trenuje np. kolarstwo górskie. Bez względu na to, czy jest się amatorem czy zawodowcem w tej dyscyplinie, warto sprawdzać siebie i swoje możliwości w nowym terenie i nie rezygnować z treningów np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Rodzaje bagażników i uchwytów

Na rynku dostępnych jest kilka typów bagażników i uchwytów rowerowych do samochodu. Różni je przede wszystkim sposób montażu, ale też kilka innych cech, które są istotne w zależności od własnych potrzeb. W związku z tym, można wybrać:

  • bagażniki dachowe – to najpopularniejszy i najtańszy rodzaj uchwytów. Decydując się na ten wybór należy zdawać sobie sprawę z tego, że przewożenie rowerów na dachu auta znacznie zwiększa jego wysokość, co bardzo często ma duże znaczenie w podróży, np. w trakcie wjeżdżania do parkingu podziemnego. Trzeba też mieć świadomość, że montaż takiego bagażnika najczęściej wymaga pomocy drugiej osoby. Jednak niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania są uniwersalność i łatwa dostępność bagażników dachowych, a także względy ekonomiczne;
  • bagażniki na hak holowniczy – komfort i bezpieczeństwo podczas podróży to główne zalety takiego rodzaju bagażnika. Jego montaż jest bardzo prosty, a przewożone w ten sposób rowery praktycznie nie powodują oporów powietrza i nie ograniczają jazdy autem, np. w trakcie wjeżdżania do parkingu podziemnego. Dobrym pomysłem jest kupienie bagażnika na hak z platformą, który jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo transportowanych jednośladów. Niektóre modele posiadają  specjalny uchwyt na tablicę rejestracyjną oraz mają zamontowane światła. To bardzo ważne, ponieważ rowery nie mogą zasłaniać tych elementów samochodu;
  • bagażniki na klapę samochodu – dzięki prostemu montażowi jest to dobra alternatywa dla każdego, kto ma kłopoty z umieszczeniem bagażnika na dachu i jednocześnie nie posiada haka holowniczego, żeby do niego przymocować uchwyt rowerowy. Warto wybierać modele, które są zabezpieczone gumą, dzięki czemu klapa bagażnika nie porysuje się.

Wszystkie wymienione rodzaje bagażników i uchwytów rowerowych znajdują się w ofercie: https://www.feuvert.pl/e-sklep/uchwyty-rowerowe.html. Różnorodność cen oraz parametrów pozwolą każdemu dokonać optymalnego dla siebie wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika lub uchwytu

Bagażniki i uchwyty rowerowe mają za zadanie umożliwić bezpieczny i łatwy transport jednośladów. Aby spełniały tę rolę i w pełni odpowiadały oczekiwaniom, przed zakupem należy rozważyć kilka kwestii. Bardzo ważna jest ilość rowerów, które chce się przewozić. W przypadku jednego lub dwóch sprawdzi się każdy rodzaj bagażnika. Natomiast w sytuacji, gdy rowerów jest więcej, najlepszym wyborem będzie bagażnik montowany na hak holowniczy – zwykły lub z platformą. Drugą istotną kwestią jest posiadanie haka holowniczego w aucie. Jeżeli go nie ma, to automatycznie należy wyeliminować pomysł zakupu uchwytu montowanego w ten sposób do samochodu. Warto też wybierać bagażniki z zabezpieczonymi elementami np. gumą. Dzięki temu nie uszkodzą karoserii auta, ale też rowerowych ram. Ostatnią, bardzo ważną rzeczą jest ilość i rodzaj odbywanych podróży. Im częściej i dalej się wyjeżdża, tym lepiej zainwestować w bagażnik rowerowy z platformą montowany na hak holowniczy, który stabilizuje jednoślady. To najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób, które intensywnie podróżują po świecie i zabierają ze sobą rowery.


Materiał partnera