badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu – czy ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze?

Techniczny przegląd naszego auta wielu kierowców zwykło traktować jako przykry obowiązek, jednak korzyści regularnie przeprowadzanych badań kontrolnych są trudne do przecenienia. Diagnostyka pozwala bowiem zaoszczędzić nasze pieniądze, gdyż usterka wykryta na odpowiednio wczesnym etapie daje się łatwo usunąć, zaś wykryty i naprawiony problem nierzadko zapobiega wypadkowi. Zaś nagła awaria, która następuje w warunkach ruchu drogowego może mieć trudne do przewidzenia, a nawet tragiczne konsekwencje.

W samochodach jest wiele newralgicznych części i układów, które mają bezpośrednie przełożenie na poziom naszego bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim niezadowalający stan nawierzchni polskich dróg powoduje, że na duże obciążenia narażony jest układ jezdny. Do tego dochodzi również ryzyko wystąpienia wżerów korozyjnych, które wzrasta szczególnie po sezonie zimowym, gdy na drogi wysypywana jest sól. Szczególnie zawieszenie może ulegać uszkodzeniom, które w bardzo przykry sposób może się odezwać w trakcie użytkowania pojazdu, a jego stan ma bezpośrednie przełożenie na komfort i bezpieczną jazdę. Nie bez znaczenia jest tutaj stan wahaczy, amortyzatorów oraz geometria kół. Ta ostatnia ma duży wpływ na stateczność, przyczepność do podłoża i kierowalność pojazdem. Bardzo ważnym układem jest układ hamulcowy, oprócz pomiaru poziomu płynu hamulcowego, należy kontrolować stan klocków oraz tarcz. Jeżeli okażą się niesprawne w nagłej sytuacji podczas jazdy, droga hamowania naszego auta może ulec niebezpiecznemu wydłużeniu. Niezwykle ważna dla bezpieczeństwa jest również kontrola pracy układu kierowniczego, a także kondycji ogumienia.

Kierowca samochodu, który z powodzeniem przechodzi przegląd w stacji kontroli pojazdów dekar.radom.pl, zyskuje większą pewność bezpieczeństwa dla siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu, którzy napotkają go na swej drodze. Oprócz aspektów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego, nie bez znaczenia są również aspekty prawne regularnie przeprowadzanych okresowych przeglądów. W przypadku brania udziału w kolizji drogowej, posiadanie zaświadczenia o pozytywnie przebytych okresowych badaniach technicznych, wyeliminują ryzyko konsekwencji prawnych wynikających z zaniedbania tego obowiązku. Trzeba pamiętać, że nawet jeżeli posiadamy ważną polisę OC i nie jesteśmy sprawcami zdarzenia, brak przebytej w terminie kontroli stanu technicznego auta, może przyczynić się do uznania nas za współodpowiedzialnych za zaistniałą szkodę. Wówczas firma odmówi nam wypłaty odszkodowania, gdyż może uznać iż pojazd w takiej sytuacji w ogóle nie powinien był znaleźć się w ruchu drogowym. Do tego dochodzą koszty lawety i naprawy, które mogą okazać się nawet kilkunastokrotnie wyższe niż koszty profilaktycznego przeglądu. Oszczędzanie więc na badaniach technicznym jest po prostu nieopłacalne. Odwiedziny stacji kontroli pojazdów dekar.radom.pl, poleca się nie tylko użytkownikom wieloletnich pojazdów, ale wszystkim tym, którzy chcieliby zyskać odpowiednią poradę w zakresie prawidłowej eksploatacji, która pozwoli znacznie przedłużyć żywotność ich samochodu.