Zasady doboru okularów przeciwsłonecznych

Dobór okularów przeciwsłonecznych dla wielu osób jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Musimy bowiem zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd zewnętrzny, tzn. kształt i kolor oprawki, który będzie pasował do kształtu twarzy, ale także na to  żeby dobrze chroniły nasze oczy przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. W naszym artykule dowiesz się w jaki sposób dobrać okulary przeciwsłoneczne, biorąc pod uwagę zarówno nasz wygląd, jak dobrą ochronę przed promieniowaniem UV

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Zasady doboru kształtu okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy są podobne do zasad doboru oprawek okularów korekcyjnych. Podstawowa zasada mówi, że linia oprawek okularów powinna być inna od kształtu twarzy. Osoby, które posiadają okrągłą twarz powinny więc wybierać okulary przeciwsłoneczne o zakrzywionej linii lub okulary kwadratowe. Z kolei osoby o trójkątnej lub kwadratowej twarzy lepiej będą wyglądały w oprawkach o zaokrąglonych kształtach.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Salonu Optycznego w Tarnobrzegu: Najłatwiejsze zadanie mają osoby o owalnej twarzy, ponieważ równie dobrze będą wyglądały we wszystkich okularach, oczywiście pod warunkiem, że wybiorą oprawki o odpowiednim rozmiarze. Tu również zasady są bardzo proste. Jeżeli nasza twarz jest mała, nie powinniśmy jej zasłaniać przesadnie dużymi szkłami, natomiast jeżeli mamy dużą twarz, nie zaleca się stosowania szkieł zbyt małych, które będą ją jeszcze wizualnie powiększały.

Właściwa ochrona przeciwsłoneczna

Dobry wygląd to jednak nie najważniejsza rzecz jaką powinniśmy się kierować dokonując zakupu okularów przeciwsłonecznych. Najważniejszą kwestią jest bowiem dobór takich okularów, które zapewnią nam należytą ochronę przed promieniowaniem UV. Na pewno nie powinniśmy kupować okularów przeciwsłonecznych na straganach czy w supermarketach. Tanie okulary najprawdopodobniej nie będą bowiem posiadały odpowiednich filtrów, które pozwolą na ochronę naszego wzroku. Pamiętajmy, że same przyciemniane szkła nie gwarantują nam wystarczającej ochrony przed słońcem. W salonie optycznym znajdziemy okulary, które posiadają szkła z certyfikatem CE, gwarantującym, że pozytywnie przeszły niezbędne testy jakości i spełniają wszystkie wymagania UE.

Inna ważna kwestia przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dotyczy odcienia szkieł. Wbrew pozorom, ciemniejsze szkła nie zapewnią nam wcale lepszej ochrony przed słońcem, wręcz przeciwnie. Ciemne szkła będą sprawiały, że nasze oczy będą się w nich bardziej męczyły, źrenice żeby coś dostrzec będą się rozszerzały, przez co przyjmą jeszcze więcej promieni słonecznych.

 

Materiał partnera