biustonosz

W jaki sposób dobrze dopasować biustonosz?

Od najmłodszych lat słyszymy od naszym mam, ciotek i starszych sióstr mnóstwo porad modowych. Szybko uczymy się, jak prawidłowo dobierać kolory i fasony, w jaki sposób powinna układać się dobrze wyprasowana sukienka i w co wypada ubrać się na rozmaite okazje. Temat doboru właściwego stanika niestety wciąż bywa tabu i bez tej wiedzy często wkraczamy w dorosłość.

Czy wybór biustonosza jest ważny?

Nieprawidłowo dobrany stanik nie tylko źle wpływa na wygląd dziewczyny czy kobiety, ale też może szkodzić jej zdrowiu, a już na pewno psuje dobre samopoczucie – przekonuje nasza rozmówczyni z firmy Anstel.

Problemem natury estetycznej są obwisłe piersi lub piersi nie mieszczące się w miseczkach, jednak te wizualne defekty przekładają się na bóle pleców i karku, przyspieszone starzenie skóry dekoltu lub utrudniony przepływ krwi i limfy w przypadku zbyt ciasnych biustonoszy. Aby uniknąć wielu prawdopodobnych dolegliwości i poczuć się naprawdę pięknie, warto poświęcić doborowi stanika kilka chwil uwagi.

Dobry rozmiar stanika

Dane na temat kobiet, które nie znają swojego rozmiaru biustonosza są zatrważające – większość z nas ma źle dobrany stanik! Faktycznie, wybór nie jest tak łatwy, jak w przypadku podkoszulki; biustonosz musi nie tylko zasłaniać, ale przede wszystkim podtrzymywać piersi i to w taki sposób, by stanowiły minimalne obciążenie dla kręgosłupa. Po czym poznać, że stanik dobrze leży?

Źle dobrany biustonosz

Przede wszystkim, ciężar piersi powinien opierać się na obwodzie stanika, a nie na ramiączkach. Dlatego pierwszym sygnałem, że biustonosz źle leży, są ramiączka wpijające się w ciało – są pierwszą oznaką zbyt luźnego obwodu. Drugim sygnałem, że stanik powinien być ciaśniejszy, jest unoszenie się jego tylnej części. Linia stanika powinna biec równo naokoło sylwetki.

Kolejnym miejscem newralgicznym są miseczki. Zazwyczaj dobieramy zbyt ciasne staniki. Tymczasem piersi pod żadnym pozorem nie powinny uciekać górą lub bokami miseczek w kierunku pach. Jeżeli tak się dzieje, masz po prostu za mały biustonosz!

Dobór dobrego biustonosza – obwody

Aby poznać swój rozmiar stanika, musisz zmierzyć 2 obwody: pod biustem, ciasno na wydechu oraz w najszerszym miejscu na piersiach (nago lub w miękkim, cienkim staniku). Ponieważ materiały z których wykonuje się biustonosze są z reguły rozciągliwe, a obwód powinien być naprawdę ciasny, od mniejszego z uzyskanych staników odejmij około 5 cm. I tak, jeżeli pomiar z obwodu pod biustem pokazuje 80 cm, powinnaś szukać biustonosza o obwodzie 75 cm.

Wynik drugiego pomiaru pomoże ci oszacować właściwą głębokość miseczki – podpowiada ekspert z przedsiębiorstwa Anstel. Od większego z uzyskanych wyników odejmij obwód pod biustem. Uzyskana różnica jest odpowiedzią na pytanie o rozmiar miseczki. Rozmiary dla kolejnych wyników tego odejmowania prezentują się następująco: 12-13 cm – A; 14-15 – B; 16-17 – C; 18-19 – D; 20-21 – DD/E.

Dodatkową podpowiedzią podczas wyboru będzie zachowanie mierzonego biustonosza na ciele, a przede wszystkim twoje samopoczucie. Jeśli nie jesteś zadowolona z dotychczasowego wyglądu twoich piersi, z pewnością warto jeszcze raz przyjrzeć się możliwościom dostępnej rozmiarówki, a także fasonów!

Materiał partnera