W jaki sposób wybrać najlepszą fajkę?

Palenie fajki to zupełnie inna jakość niż palenie zwykłych papierosów. Jeżeli chciałbyś zostać fajczarzem i szukasz informacji na temat fajek, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego, jak wybrać fajkę, aby się nie zniechęcić do dalszych prób i dlaczego ważne jest dokładne obejrzenie jej przed zakupem, a ponadto przedstawimy kilka rad dla początkujących.

Pierwsza fajka

Na pierwszej fajce nie należy oszczędzać. Jej zakup nie równa się zakupom papierosów, ponieważ starcza ona na długie lata, dlatego błędem jest kupowanie jak najtańszej fajki oraz tytoniu – warto przed wyborem zasięgnąć wiedzy u bardziej doświadczonych fajczarzy. W niektórych sklepach wybór fajek oraz ich rozpiętość cenowa może bowiem przyprawić o zawrót głowy. Większość fajek to fajki wrzoścowe, z twardego, śródziemnomorskiego, zwęglonego drewna, które jest odporne na spalanie. Im starszy wrzosiec, tym bardziej porowaty, a co za tym idzie – lżejszy. A także droższy. Fajki z wyższą ceną są wytwarzane z drewna, którego wiek jest szacowany nawet na 200 lat!

Rodzaj wykończenia

Na ostateczną cenę wpływa również wykończenie wrzośca. Najdroższe fajki mają gładkie wykończenie, które charakteryzuje się widocznością wszelkich słojów i znaków. W sprzedaży są również fajki piaskowane z chropowatą główką (poddane natryskowi małych ziarenek piasku, kawałków metalu lub szkła) oraz fajki rzeźbione, których główka jest dłutowana bądź dłubana ręcznie za pomocą różnorodnych narzędzi w celu nadania jej odpowiedniej faktury. Kwestią indywidualną jest natomiast kształt. Fajki mogą być proste lub wygięte. Te pierwsze są bardziej wyrafinowane, z kolei wygięte lepiej układają się w ustach – wyjaśnia specjalista firmy Trober Polska, która oferuje m.in. szeroką gamę akcesoriów dla osób palących, takich jak: fajki, papierośnice oraz popielniczki.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie fajki?

Warto również wiedzieć, że fajki wykonuje się ręcznie lub seryjnie. Ten pierwszy rodzaj jest oczywiście droższy, ale nie ma większych różnic w jakości palenia. Przy zakupie pierwszej fajki należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na pewno jest to wygląd: ustnik powinien pasować do szyjki, ściany główki równą grubość na całym obwodzie (brak symetrii w tym aspekcie wiąże się z możliwością przepalenia po kilku użyciach), a kanał dymowy znajdować się na samym dnie, aby w główce nie pozostały resztki niedopalonego tytoniu.

Koszt fajek może wahać się w granicach kilkuset złotych, ale można także trafić na drobne okazje, np. fajki z małymi niedoskonałościami nie wpływającymi kompletnie na jakość palenia. Fajki „drugiego gatunku” są zazwyczaj sprzedawane pod inną marką, są tańsze i stanowią dobrą alternatywę dla produktów wysokiej jakości lub z wartością kolekcjonerską. Warto również przejrzeć cały asortyment, jaki znajduje się w sklepie – czasami można trafić na fajki prywatnych marek kosztują mniej niż te, z górnej półki.

Materiał partnera